George Lucas na emeryturze - nie będzie ostatniej trylogii Star Wars?

George Lucas odchodzi na emeryturę - ogłosił to przy okazji wywiadu dotyczącego powstającego właśnie filmu Red Tails. Mając 67 lat, twórca Star Wars - najsłynniejszej kosmicznej sagi w historii kina - wycofuje się z biznesu filmowego.

George Lucas

George Lucas odchodzi na emeryturę po ukończeniu filmu Red Tails (którego jest producentem). Lucas zapowiedział w wywiadzie dla New York Times, że wtedy odejdzie z biznesu filmowego. Ma to być jego ostatni blockbuster filmowy.

George Lucas na emeryturze - nie będzie ostatniej trylogii Star Wars?

George Lucas

Lucas - zdolny filmowiec, skuteczny biznesmen czy natchniony technolog?

Przez większość kariery Lucas zajmował się nie tyle reżyserią, co produkcją, tworzeniem efektów specjalnych, pisaniem scenariuszy, promocją i zarabianiem na licencjach ze Star Wars. Przerabiał klasyczne Gwiezdne Wojny, wydawał nowe edycje gwiezdnej sagi (na VHS, DVD i Blu-ray), wyprodukował trzy nowe części Star Wars (prequele). Lucas ostatni swój film wyreżyserował w 2005 roku (Zemsta Sithów). Obecnie LucasFilm przygotowuje Gwiezdne Wojny w 3D.

Zobacz również:

  • Jak wyglądał Yoda zanim trafił do Gwiezdnych Wojen? Stary wywiad zdradza tajemnice [Zobacz film]

Gwiezdne Wojny - czy powstaną epizody VII-IX?

A co z ostatnią trylogią Star Wars, nigdy nie zrobioną, a planowaną już na samym początku (Gwiezdne Wojny miały się składać z trzech trylogii - powstały dwie). Oto co powiedział na ten temat Lucas.

George Lucas na emeryturze - nie będzie ostatniej trylogii Star Wars?

George Lucas

- Dlaczego miałbym robić więcej filmów o Gwiezdnych Wojnach, skoro każdy mnie krytykuje w tym samym czasie, jaką okropną osobą jestem - skwitował to krótko Lucas, rozczarowany krytyką fanów Star Wars (miłośnicy sagi narzekali wciąż na takie zmiany w klasycznych Gwiezdnych Wojnach, jak mrugające Ewoki w Powrocie Jedi czy zmiana, by w Nowej Nadziei wydawało się, że to Greedo, a nie Han Solo strzelił pierwszy pod stołem).

George Lucas na emeryturze - nie będzie ostatniej trylogii Star Wars?

George Lucas

George Lucas - co zamierza robić na emeryturze?

Lucas na emeryturze nie oznacza jednak całkowitej niemocy - Lucas postanowił odejść jedynie z branży wielkiego biznesu filmowego i poświęcić się pracy nad filmami artystycznymi i eksperymentalnymi, takimi jakimi zajmował się podczas studiów w szkole filmowej USC w latach 60. (tam zapoczątkował swój znany, artystyczny film SF pt. THX 1138). Czy to więc już koniec kariery Lucasa w świecie filmu? Z drugiej strony Lucas ma jeszcze zapisaną klauzulę na 5 część Indiana Jones.

Lucas - człowiek, który zmienił świat filmu, biznesu i technologii

Lucas to legenda niezależnie od tego, czy go lubimy czy nie. To on pokazał, że filmowiec może też być biznesmenem - stworzył z filmów wspaniały dochodowy biznes i udowodnił, że na gadżetach z filmu i licencjach można zarobić więcej niż na pokazach kinowych. To on sprawił, że fantastyka, filmy z kosmicznymi technologiami zaczęły się dla producentów opłacać, a filmy fantastyczno-naukowe od tego czasu były postrzegane jako potencjalne kasowe hity. Owszem są też cienie jego kariery - np. niespecjalnie udane prequele Star Wars. Może lepiej, że Lucas trzeciej, finałowej trylogii nigdy już nie zrobi. Ale w mojej opinii powinien się za to wziąć inny młody twórca, który w mniej plastikowy sposób potraktowałby gwiezdną sagę (moim typem na fotel reżysera jest Jerry Abrams, twórca serialu Lost i nowej adaptacji Star Trek).

Pomimo wszystko świat filmu, biznesu i technologii dużo zawdzięcza Lucasowi.

A Wy - jakie macie o "papie" George’u? I kto według Was mógłby zrobić nowe Gwiezdne Wojny?