Geronimo - kolejny "wolny" Apacz

Możliwe, że już niedługo czeka nas mała rewolucja na rynku serwerów aplikacji J2EE (Java 2, Enterprise Edition). Przyglądając się projektowi "Geronimo" fundacji Apache Software, można mieć nadzieję, że niedługo wśród serwerów aplikacji, których ceny obecnie sięgają niekiedy kilkunastu tysięcy dolarów, pojawi się nowy, poważny gracz.

Dołączy on do kilku dostępnych już darmowych produktów (jBoss, JOnAS). Ma być certyfikowany przez Sun Microsystems, jako w pełni zgodny ze specyfikacją J2EE 1.4 i będzie dostępny jako open-source, na zasadach licencji Apache License. Licencja ta jest mniej restrykcyjna od GPL, czy LGPL, jeżeli chodzi o wykorzystanie kodu w komercyjnych projektach. To znaczy, że korzystając z Geronimo w komercyjnych aplikacjach, nie będzie trzeba ich udostępniać na tych samych zasadach, jak to jest w przypadku licencji GPL czy LGPL.

Jak zaawansowane są prace nad ukończeniem projektu, możemy zobaczyć na stronie http://wiki.apache.org/geronimo/RoadMap . Do pojawienia się finalnego produktu pozostało jeszcze trochę czasu, ale póki co, dostępna jest kolejna, jeszcze nie certyfikowana, wersja 1.0-M3. Jest to bardziej demonstracja produktu niż pełnowartościowy serwer, gdyż nie zaimplementowano w nim jeszcze wszystkich składników platformy J2EE. Jednak już teraz można na nim uruchomić aplikacje, nie używające zaawansowanych technik EJB.

Strona domowa projektu:

http://geronimo.apache.org/

Porównanie serwerów aplikacji:

http://www.theserverside.com/reviews/matrix.tss


Zobacz również