Geronimo oficjalnie certyfikowany

Apache Geronimo, darmowy serwer aplikacji rozwijany na zasadach liberalnej licencji fundacji Apache, otrzymał oficjalny certyfikat zgodności z Java 2 Enterprise Edition 1.4. Kolejna wersja serwera - 1.0 M5 - przynosi kilka nowości i pozwala deweloperom na bliższe zapoznanie się z możliwościami nadchodzącej finalnej wersji 1.0.

O przejściu pierwszych testów zgodności serwera aplikacji Apache Geronimo z platformą J2EE (Java 2 Enterprise Edition) pisaliśmy już w artykule "Apache Geronimo zgodny z J2EE 1.4!". Wraz z kolejną werją - 1.0 M5 - otrzymujemy już oficjalnie certyfikowany serwer, zgodny ze specyfikacją J2EE w wersji 1.4.

Konsola do zarządzania serwerem poprzez WWW

Konsola do zarządzania serwerem poprzez WWW

Nowy Geronimo posiada już w pełni zintegrowany kontener JSP i Servletów - Tomcat oraz, jeszcze nie w pełni działającą, konsolę do zarządzania serwerem poprzez interfejs WWW. Poza tym większość ustawień konfiguracyjnych nie wymaga już przebudowywania całego serwera

Z poważniejszych funkcji, serwerowi brakuje jeszcze między innymi:

- pełnej konsoli do zarządzania poprzez WWW;

- możliwości uruchamiania aplikacji z komputera innego niż serwer;

- funkcji "hot deploy" poprzez specjalny katalog - proste uruchamianie aplikacji, poprzez skopiowanie jej do odpowiedniego katalogu monitorowanego przez serwer;

Jest też kilka funkcji, których nie ujrzymy w finalnej wersji 1.0, ale są planowane na przyszłość. Należy do nich między innymi klastrowanie oraz implementacja CORBA (pisaliśmy o niej w artykule "CORBA dla Geronimo") niezależna od maszyny wirtualnej firmy Sun. Na razie funkcjonalność ta działa tylko na maszynach Suna.

Oficjalna strona Geronimo


Zobacz również