Gęste dyski Toshiby

Toshiba zaprezentowała nową serię dysków twardych przeznaczonych do komputerów przenośnych. Urządzenia oferują zwiększoną gęstość zapisu.

Koncern Toshiba zaprezentował nową serię 2,5" dysków twardych, przeznaczonych do komputerów przenośnych. Uzyskana w nich gęstość zapisu wynosząca 35,1 GB na cal kw. oznacza, że Toshiba pobiła ustanowiony na początku czerwca rekord Seagate, która wyprodukowała dysk potrafiący zapisać 32,6 GB danych na 1 calu kw.

Dzięki tak dużemu poziomowi upakowania danych Toshiba może wyprodukować dyski mieszczące 20 GB danych na jednym talerzu. Do tej pory dyskiem Toshiby o największej gęstości zapisu był napęd, w którym na jednym talerzu możliwe było zapisanie 15 GB danych.

Toshiba wprowadzi do sprzedaży 4 modele dysków, wykorzystujących nową technologię. Będą one miały pojemność: 20 i 40 GB. Poza wielkościami będą one się różnić zastosowanymi w nich technologiami napędzania głowic. Prędkość obrotowa nowych dysków wyniesie 4200 rpm. Osiągany przez nie transfer danych to ok. 100 Mb/s, średni czas dostępu - 12 ms. Dysk 20 GB będzie ważył 95g, a jego większy odpowiednik - 99 g.

Nowe napędy trafią do masowej produkcji w lipcu. Koncern nie ujawnił na razie ich cen.