Gęsto, coraz gęściej

Toshiba pobiła kolejny rekord gęstości upakowania danych zapisanych na twardym dysku. Tym razem japońskiemu koncernowi udało się zmieścić 6,1 GB danych na powierzchni jednego cala kwadratowego dysku.

Toshiba pobiła kolejny rekord gęstości upakowania danych zapisanych na twardym dysku. Tym razem japońskiemu koncernowi udało się zmieścić 6,1 GB danych na powierzchni jednego cala kwadratowego dysku. Dzięki tak dużej gęstości zapisu danych, na jednym talerzu dysku o średnicy 2,5 cala można zapisać nawet 30 GB danych. Japoński koncern wprowadził już do sprzedaży dysk wykorzystujący nową technologię. Ma on pojemność 60 GB (wykorzystuje 2 talerze).

Zdaniem przedstawicieli Toshiby, zwiększanie gęstości upakowania danych na dysku zaowocuje nie tylko dalszym zwiększaniem pojemności dysków. Dzięki gęstszemu zapisowi możliwe staje się np. wyprodukowanie dysku o pojemności 30 GB, wykorzystującego tylko jeden talerz, a nie, jak dotychczas 2 lub więcej. To z kolei pozwala na wytwarzanie dysków o coraz mniejszych rozmiarach i wadze, co jest szczególnie ważną cechą napędów przeznaczonych dla komputerów przenośnych.

Nowy napęd Toshiby pracuje z prędkością obrotową 4200 rpm, pozwala na transfer danych z prędkością 100 MB/s i oferuje czas dostępu rzędu 12 ms. Wymiary dysku to 70 x 100 x 9,5 mm. Urządzenie waży zaledwie 99 g.


Zobacz również