Gęstsze, ale szybsze

Nowe modele twardych dysków charakteryzują się większą gęstością zapisu, wyższą wartością transferu wewnętrznego, krótszym czasem dostępu.

Nowe modele twardych dysków charakteryzują się większą gęstością zapisu, wyższą wartością transferu wewnętrznego, krótszym czasem dostępu.

Gęstsze, ale szybsze
Niemal w tym samym czasie IBM, Fujitsu oraz Seagate oznajmiły o pobiciu rekordów gęstości zapisu - liczby bitów na cal kwadratowy, która decyduje o pojemności jednego talerza, a w konsekwencji całego twardego dysku (składają się one z kilku talerzy - im mniej talerzy i głowic, tym szybciej znajduje się dane, a więc czas dostępu jest krótszy). Naukowcom z laboratorium badawczego IBM udało się zapisać i odczytać informacje zagęszczone do wielkości 20 gigabitów na calu kwadratowym (dla porównania, gęstość zapisu dla najnowszych dysków wynosi ok. 5 Gb/cal kw). Podobny rezultat osiągnęli inżynierowie z Fujitsu, stosując dwukrotnie czulsze głowice GMR oraz specjalny, niskoszumowy nośnik.

Laboratorium firmy Seagate może pochwalić się najwyższym wskaźnikiem gęstości zapisu: uzyskano tam tak ścisłe rozlokowanie ścieżek, że odpowiadająca im liczba danych na cal kwadratowy wynosi aż 25 Gb. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu wspomagania optycznego, w którym doprowadzona światłowodem wiązka lasera czyta z talerza informacje o położeniu głowicy.

Opisane rozwiązania wejdą do produkcji mniej więcej za trzy lata, o ile zachowane będzie dotychczasowe tempo rozwoju technologii dysków. Tymczasem dziś użytkownicy mają do wyboru nowe modele znanych marek.

Gęstsze, ale szybsze
IBM wprowadza na jesieni dwie serie napędów Deskstar, różniące się przede wszystkim szybkością obrotową, a więc ogólną wydajnością. Seria 37GP to modele o 5400 obr/min, buforze 512 KB i pojemności od 15 do 37 GB. Bardziej wydajna, choć nieco mniej pojemna seria 34GXP (od 13,6 do 34 GB) oferuje 7200 obrotów oraz bufor 2 MB. Ceny obu serii kształtować się będą na poziomie od 210 do 420 dolarów.

Seagate zamierza podbić użytkowników nie tylko parametrami twardych dysków, ale i ceną: seria Barracuda ATA, o szybkości obrotowej 7200, dotychczas należąca do tzw. górnej półki, będzie sprzedawana w cenie napędów z głównego segmentu, a więc wolniejszych (5400 obrotów). Za cenę od 129 do 339 dolarów do wyboru będą pojemności od 6,8 do 28 GB (7,1 GB na talerz). Dyski wyposażone są w bufor 512 KB, zaś czas wyszukiwania wg producenta wynosi 8,6 ms. Seagate chwali się także tym, że Barracudy w stanie spoczynku wytrzymują przeciążenia rzędu 300 G, co minimalizuje ryzyko ich uszkodzenia np. w czasie transportu.

Trochę droższe i minimalnie mniej pojemne, choć zdaniem producenta szybsze, będą dyski z rodziny Fireball KX firmy Quantum. Oferowane w wielkościach od 6,8 do 27,3 GB (6,8 GB na talerz) nowe Fireballe KX również obracają się 7200 razy na minutę, a ich czas wyszukiwania wynosi 8,5 ms. Model 27,3 GB kosztować ma 399 USD.

Fujitsu, które w dziedzinie twardych dysków jest wraz z IBM technologicznym liderem, także stawia na napędy o szybkości obrotowej 7200 i gęstości zapisu rzędu 5,1 Gb/cal kw. Do sprzeda-

ży wprowadza trzy nowe produkty MPE3xxx130AH pojemnościach 13,6, 20,4 oraz 27,2 GB. Wyposażone są w bufor 2 MB, a ich czas wyszukiwania wynosi 8,5 ms.

Western Digital rozszerza rodzinę dysków Expert 7200 RPM o dyski wykonane w technologii 6,8 GB na talerz. Nowe modele mają pojemności od 6,8 do 27,2 GB, bufor 2 MB oraz czas wyszukiwania 9 ms.

Wszystkie opisane dyski mają już interfejs ATA/66, zapewniający przesyłanie danych do peceta z szybkością do 66 MB/s. Co prawda tę magistralę mają tylko komputery z najnowszymi płytami głównymi, ale napędy pracują również w poprzednim trybie ATA/33.

SPROSTOWANIE

W papierowym wydaniu PCWK 7-8/99 błędnie podaliśmy adres firmy TCH Components. Firmę TCH Components i Czytelników przepraszamy.