Giełda bliżej sieci

Nowy system informatyczny warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych - WARSET - umożliwia bezpośredni kontakt w czasie rzeczywistym pomiędzy biurami maklerskimi a giełdą.

Warszawska giełda działa już na podstawie nowego systemu transakcyjnego WARSET. Jest to nowy system informatyczny, który stworzy możliwość bezpośredniego kontaktu pomiędzy biurami maklerskimi a giełdą. Dostęp do systemu i przesyłanie informacji będzie się odbywać w czasie rzeczywistym. Zmiana jest spowodowana m.in. niewydolnością starego systemu, który w chwilach gdy napływało bardzo dużo zleceń, potrafił opóźnić realizację transakcji nawet o kilkanaście minut.

Przedstawiciele domów maklerskich uważają, że wraz z uruchomieniem nowego systemu zwiększy się popularność wykorzystania Internetu w obsłudze rachunków maklerskich. Wprowadzone zostaną też nowe rodzaje składanych zleceń. Jednak te najbardziej wyczekiwane, np. zlecenia typu stop loss (zamykanie pozycji gdy zaczyna przynosić stratę), zostaną wprowadzone dopiero za kilka miesięcy, aby inwestorzy mieli czas na przyswojenie sobie wszystkich nowinek.


Zobacz również