Giga i śmiga

Dyskietki 3,5 cala o pojemności prawie dwóch płyt CD-ROM, odczytywane z szybkością około 3,5 MB/s i niewrażliwe na otoczenie - to cechy napędu magnetooptycznego Fujitsu GigaMO 1,3 GB.

Dyskietki 3,5 cala o pojemności prawie dwóch płyt CD-ROM, odczytywane z szybkością około 3,5 MB/s i niewrażliwe na otoczenie - to cechy napędu magnetooptycznego Fujitsu GigaMO 1,3 GB.

Dlaczego więc jeszcze go nie masz? Ponieważ jego cena kusi nie każdego użytkownika, a poza tym GigaMO jest urządzeniem SCSI.

Giga i śmiga
Tylko dyskietki MO są bardzo tanie, ale czytniki kosztują krocie. Zupełnie inaczej promowano np. Zipa, oferując w miarę tanie napędy, za to odbijając sobie zyski na nośnikach. Przy archiwizacji niewielkich ilości danych, np. w domu, urządzenie typu Zip sprawdza się doskonale, lecz przy gigabajtach informacji warto wydać więcej pieniądzy na droższy model, jako że zwracają się błyskawicznie.

Oprócz kosztów istotna jest wygoda użytkowania: jedna dyskietka GigaMO 1,3 GB to po sformatowaniu odpowiednik 10 dyskietek Zip, przy czym napęd GigaMO jest dużo szybszy od Zipa. Testowane przez nas urządzenie Fujitsu w wersji zewnętrznej zapisało 649 MB danych w niecałe 10 min, a odczytało w 3 min 15 s. Podobne wyniki osiąga nagrywarka CD-R z zapisem 8x i odczytem 24x, lecz nagrywarki wciąż oferują maksymalnie 740 MB pojemności, zaś zapis 8x dotyczy jedynie płyt CD-R (krążki RW nagrywane są dwukrotnie wolniej). GigaMO ma ponadto trzykrotnie krótszy czas dostępu - około 50 ms.

W przeciwieństwie do nagrywarek napęd magnetooptyczny nie wymaga żadnego specjalnego oprogramowania: Windows 98 CE od razu rozpoznaje GigaMO jako napęd dysków wymiennych i pozwala z niego korzystać jak ze zwykłej stacji dyskietek czy Zipa. W przypadku Windows 95 i "zwykłego" 98 oraz NT 4.0 trzeba z dołączonej płyty CD-ROM zainstalować sterowniki i aplikację formatującą dyskietki.

GigaMO czyta i zapisuje wszystkie dotychczasowe formaty nośników MO (128, 230, 540 i 640 MB).