Gigabajtowe moduły RAM

Firma PDP Systems zaprezentowała moduły pamięci DDR o pojemności 1 GB oraz prototyp układu 2 GB. Jednocześnie firma SiLAN przedstawiła 1-gigabajtowe moduły RDRAM.

Firma PDP Systems zaprezentowała na targach Computex moduły pamięci DDR SDRAM o pojemności 1 GB. Składają się one z 16 chipów, po 64 MB każdy. Hurtowa cena modułu wynosi 95 USD, natomiast w sprzedaży detalicznej kosztują one ok. 200 USD.

PDP wyprodukowała również prototypowy, 2-gigabajtowy moduł DDR SDRAM, składający się z 16 układów o pojemności 128 MB każdy. Obecnie jednak maksymalna ilość pamięci DDR SDRAM, jaką potrafią obsłużyć współpracujące z nią płyty główne, wynosi 1 GB. Dlatego też prototyp PDP nie znajdzie na razie zastosowania w praktyce.

Firma SiLAN zademonstrowała z kolei moduł pamięci Rambus DRAM (RDRAM) o pojemności 1 GB. Cechą odróżniającą go od standardowych modułów jest fakt, że jest on od nich prawie dwa razy większy. Również ten moduł nie jest na razie obsługiwany przez żadną płytę główną. Producent modułu twierdzi, że trafi on do sprzedaży w lipcu lub w sierpniu tego roku.


Zobacz również