Gigabajty w miniaturze

Pojemne karty pamięci stanowią bardzo istotny element wyposażenia dla każdego użytkownika aparatu cyfrowego, kamery HD czy przenośnego odtwarzacza multimedialnego. Zwyczajowo, decydując się na ich zakup, kierujemy się głównie dwiema cechami: pojemnością i ceną. Nasze testy modeli SD i CF 16 i 32 GB wskazują, że ogromne są także dysproporcje wydajności nośników. Wolna karta przeważnie uniemożliwia sprawne wykonanie serii zdjęć, a w wypadku odtwarzacza multimedialnego zwiększa czas przegrywania plików MP3 czy DivX nawet o kilkadziesiąt minut.


Pojemne karty pamięci stanowią bardzo istotny element wyposażenia dla każdego użytkownika aparatu cyfrowego, kamery HD czy przenośnego odtwarzacza multimedialnego. Zwyczajowo, decydując się na ich zakup, kierujemy się głównie dwiema cechami: pojemnością i ceną. Nasze testy modeli SD i CF 16 i 32 GB wskazują, że ogromne są także dysproporcje wydajności nośników. Wolna karta przeważnie uniemożliwia sprawne wykonanie serii zdjęć, a w wypadku odtwarzacza multimedialnego zwiększa czas przegrywania plików MP3 czy DivX nawet o kilkadziesiąt minut.

Prędkość, z jaką karta może zapisywać zdjęcia, jest niezwykle istotna głównie dla osób fotografujących cyfrowymi lustrzankami. Jedną z podstawowych zalet tej szczególnej grupy aparatów jest bowiem możliwość rejestrowania wielu ujęć w krótkim czasie. Z testów przeprowadzonych w naszym laboratorium wynika, że dostępne na rynku karty pamięci (zarówno CF, jak i SD) nadal bardzo się różnią wydajnością. W skrajnych przypadkach tym samym aparatem w tym samym czasie da się zarejestrować dwukrotnie więcej lub mniej ujęć, w zależności od nośnika pamięci. Wydajność karty będzie miała także spore znaczenie dla użytkowników kamer wideo (zwłaszcza nagrywających w High Definition) zapisujących pliki filmowe na wymiennym nośniku typu flash. W urządzeniach tego typu istnieje konieczność zapisu bardzo wielu informacji w czasie rzeczywistym. Może się okazać, że za mało wydajna karta pamięci nie zapewni dostatecznie szybkiego przetwarzania danych i rejestracja filmu może się nie powieść (testowana przez nas karta SDHC firmy PQI nie zapisywała strumienia danych podczas rejestrowania sekwencji wideo 720p kompaktowym aparatem Kodaka). Wybierając kartę pamięci, warto określić, z jakim urządzeniem ma współpracować.

Dobierz kartę do swoich potrzeb

Gigabajty w miniaturze

Karty pamięci CF

Przed wykonaniem testów wydajności sprawdziliśmy, w których urządzeniach różnice wydajności testowanych kart są największe. Innymi słowy, kto powinien kupić najwydajniejszy nośnik pamięci, a komu wystarczy model tańszy - wolniejszy, ale charakteryzujący się dobrym stosunkiem wydajności do ceny.

Tak jak przewidywaliśmy, najwięcej korzyści z szybkich kart odniosą użytkownicy cyfrowych lustrzanek, którzy zawodowo bądź tylko hobbystycznie wykorzystują tryby seryjne swoich aparatów (szczególnie fotoreporterzy czy fotoamatorzy pasjonujący się uwiecznianiem zmagań sportowych). Z testów przeprowadzonych losowo wybranymi, popularnymi aparatami kompaktowymi kilku producentów wynika, że wydajność nośnika pamięci ma znacznie mniejsze znaczenie. Przy wyborze karty do tego typu aparatu należy się kierować raczej takimi kryteriami, jak cena i długość okresu gwarancyjnego (sugerujemy zakup modeli z dożywotnią gwarancją).

Nośnik pamięci w lustrzankach czy kamerach wideo musi być wydajny, bo za wolna karta zapisze tylko część ujęć lub nie zdoła płynnie zapisać filmu. Natomiast w wypadku palmtopa, odtwarzacza plików muzycznych czy nawigatora GPS narazi jedynie na próbę cierpliwość użytkownika. Problem wydaje się błahy, gdy w grę wchodzi kopiowanie niewielkiej liczby danych. Różnice w transferze 100 czy nawet 300 MB plików MP3 można mierzyć w sekundach, ale jeśli zamierzasz transferować pakiety wielogigabajtowe (w teście mieliśmy modele o pojemności 16 i 32 GB), okażą się znacznie większe. Z tabeli zamieszczonej w dalszej części tekstu dowiesz się, ile może trwać zapisywanie zaledwie 2 GB małych plików (1022 w formacie JPEG) - karcie Transcend CF 16GB 133x TS16GCF133 zajęło to 16 minut! Mniej cierpliwym polecamy zatem wydajniejszy nośnik, aby nagrywając na kartę kilkanaście gigabajtów plików muzycznych lub wideo nie musieli czekać kilka godzin.

Uwaga na marketing

Gigabajty w miniaturze

Karty pamięci SD

Gdy zaczynasz poszukiwanie karty pamięci i masz do wyboru dziesiątki różnych modeli, nasuwa się kilka pytań - czy brać pod uwagę karty tylko niektórych marek? Co oznaczają określenia klas szybkości, a co współczynnik pośrednio odnoszący się do prędkości, np. "133x"? Napotkamy poza tym wiele różnych nazw serii, w których łatwo się pogubić - nie wiadomo, czy karta 133x jest szybsza od tych z oznaczeniami "Class 4", "Speedy", "Ultra" czy "Ultimate".

O ile trudno sensownie sklasyfikować nazwy własne, np. wspomniane wyżej "Speedy" czy "Ultra", o tyle warto zwracać wagę na dwa szczególne rodzaje oznaczeń - liczbę z iksem oraz cyfrę przy słowie "Class". Pierwsze oznaczenie wywodzi się z czasów, gdy w komputerach pojawiły się napędy CD-ROM, odczytujące dane z prędkością 150 KB/s. Taka prędkość odpowiada odczytowi 1x. Karty oznaczone jako 80x, 100x czy 150x mają osiągać maksymalny transfer danych będących wielokrotnością 150 KB/s - a więc w tym wypadku 80x150 = 12 MB/s, 100x150 = 15 MB/s i 150x150 = 22,5 MB/s. Drugi rodzaj oznaczeń został opracowany przez stowarzyszenie SDA i dotyczy kart SDHC (SD o zwiększonej pojemności). Określono trzy klasy (Class) prędkości: 2, 4 i 6. Cyfry te oznaczają minimalną liczbę megabajtów danych zapisywanych na karcie w ciągu sekundy.

Oznaczenia informujące o wydajności odnoszą się więc do wartości maksymalnych osiągalnych teoretycznie lub do minimalnej dopuszczanej przez producenta prędkości zapisu. Tylko wypróbowanie danego modelu w praktyce pozwala precyzyjnie określić jego wydajność.

Pojemność nie dla każdego

Cena gigabajta nośnika flash nadal spada. W marcu 2006 roku, przeprowadzając porównawczy test pamięci, cieszyliśmy się, że za 130 złotych można kupić dobrą kartę SD o pojemności 512 MB (cena 1 GB wynosiła zatem 260 zł). W grudniu 2007 roku za szybką kartę o pojemności 4 GB (Kingston SDHC Class 2 SD2/4GB) trzeba było zapłacić prawie tyle samo, bo 129 złotych, przy czym cena 1 GB spadła do 32 zł. Dziś 1 GB przyzwoitej karty SDHC kosztuje już tylko 8-10 zł. Wybierając ją, upewnij się, że urządzenie, w którym ma pracować, obsługuje ten typ nośnika. Ze starszymi modelami (także czytnikami) mogą być problemy, bo standard SDHC nie jest kompatybilny wstecz. Podobne problemy mogą być także z niektórymi starszymi urządzeniami zapisującymi dane na nośnikach CompactFlash. Karty o pojemności powyżej 2 GB mogą działać nieprawidłowo.

Jak testujemy karty pamięci flash

Ocena końcowa

W najnowszym teście badaliśmy wydajność kart pamięci dwóch najpopularniejszych typów: CompactFlash i Secure Digital (w wersji 2.0, czyli SDHC) o znamionowej pojemności co najmniej 16 GB. W zestawieniu uwzględniliśmy wszystkie dostępne na rynku modele spełniające wspomniane kryterium. Karty zostały przetestowane w dwóch etapach: w czytnikach podłączonych do komputera (procesor Intel Core 2 Quad Q6700 - 2,66 GHz - pamięć DDR2 2047 MB, twardy dysk Maxtor 80 GB 7200 RPM) oraz w cyfrowych aparatach fotograficznych. W zależności od rodzaju karty używaliśmy różnych czytników i aparatów (cyfrowych lustrzanek).

Test w czytnikach

Do kart Compact Flash użyliśmy jednego z najszybszych czytników na rynku - SanDisk Extreme FireWire Readera SDDRX4-CF, współpracującego wyłącznie z kartami tego typu. Modele SD testowaliśmy w czytniku SanDisk Extreme USB 2.0 Reader SDDRX3-3IN1. Oba urządzenia zostały wybrane spośród wielu innych po serii testów potwierdzających ich wyjątkową wydajność. Przeprowadziliśmy czteroetapowy test praktyczny, polegający na zapisie i odczycie dwóch pakietów danych: 1022 plików JPEG o łącznej pojemności 2 GB oraz 14 dużych plików wideo o takiej samej objętości łącznej.

Testy w aparatach cyfrowych

Karty CF testowaliśmy za pomocą profesjonalnych aparatów Nikon D3 oraz Canon EOS 1Ds Mark III, a karty SD za pomocą Nikona D80 oraz Canona EOS 1Ds Mark III. Modele te zostały wytypowane ze względu na doskonałe tempo zapisywania zdjęć seryjnych, co pozwoliło nam uwypuklić różnice w wydajności poszczególnych kart SD i CF. Aparatami wykonywaliśmy serię zdjęć w ciągu 30 sekund. Punktowana była liczba ujęć (po ustawieniu najwyższej jakości JPEG) zapisanych w tym czasie. Aparaty pracowały w trybie zdjęć seryjnych i w testach danej grupy kart skierowane były na ten sam motyw, aby zapewnić taki sam rozmiar plików. Zmiana motywu może spowodować znaczne różnice w ich objętości. Chodzi głównie o liczbę szczegółów w kadrze - jeśli fotografujesz białą ścianę, plik będzie niewielki, ale gdy w kadrze znajdzie się różnokolorowa mozaika, jego rozmiar może poważnie wzrosnąć. Na kolejnym etapie testów wykonywaliśmy serię pięciu zdjęć w formacie RAW, mierząc czas zapisu plików na karcie pamięci. Pomiar rozpoczynaliśmy od momentu wykonania pierwszego ujęcia. Wielkość plików zapisywanych przez aparaty podczas testów: Nikon D80: JPEG - około 3,2 MB, RAW - około 8,3 MB; Nikon D3: JPEG - około 3,5 MB, RAW - około 18,2 MB; Canon EOS 1Ds Mark III: JPEG - około 8,5 MB, RAW - około 22,7 MB.

Podliczanie wyników

Wyniki testów stanowią sumę iloczynów ocen z poszczególnych etapów testów. Oceniając wydajność, przyjęliśmy następujący rozkład wag: 30 procent test w czytniku, 35 procent test w pierwszym aparacie oraz 35 procent test w drugim aparacie. Na ocenę możliwości wpływa pojemność karty oraz cena 1 GB. W ocenie jakości uwzględniliśmy długość okresu gwarancyjnego. Ocena końcowa składa się z ocen wydajności (70 procent), możliwości (20 procent) oraz jakości (10 procent).