Gigabit Ethernet na jednym chipie

Intel zaprezentował pierwszy jednoukładowy kontroler sieciowy standardu Gigabit Ethernet.

Podczas trwającej konferencji Intel Developer Forum zaprezentowano pierwszy jednoukładowy kontroler typu Gigabit Ethernet. Sieci Gigabit Ethernet pozwalają na transmisję 1 mld bitów na sekundę. Stosowane dotychczas produkty innych firm wymagają stosowania kilku układów wykonujących te same funkcje, co pojedynczy chip Intela. Kontroler 82544EI jest wielkości znaczka pocztowego, co oznacza ponad 50-proc. redukcję wielkości w stosunku do poprzedniej generacji kontrolerów sieciowych. Nowe kontrolery Intela zużywają również ponad 50% mniej energii i generują mniej ciepła, co pozwala na poprawienie niezawodności i wydłużenie czasu pracy systemu.

"Dla producentów OEM integracja różnych rozwiązań na płycie głównej ma bardzo duże znaczenie. Projektanci bardzo często muszą rezygnować z wysokiej wydajności i funkcjonalności rozwiązań ze względu na ograniczenia wolnej przestrzeni" - powiedział Mark Christensen, dyrektor Intel Network Communication Group.

Zobacz również:

  • Najlepsze oferty na procesory. Podpowiadamy, gdzie kupić najtaniej [21-03-2023]
  • WWDC 2022 już trwa - oglądaj razem z nami!

Intel 82544EI Gigabit Ethernet Controller zawiera również wsparcie szyny PCI-X, która zapewnia szybszą i bardziej efektywną pracę w sieci. PCI-X pomaga w złagodzeniu skutków wąskich gardeł w systemie, co ma duży wpływ na jego całkowitą wydajność. Nowy kontroler zapewnia wsparcie dla miedzianych lub optycznych połączeń o szybkości przesyłania danych 10, 100 i 1000 Mb/s.

Więcej informacji: developer.intel.com/idf