Gigabitowe łącza dla użytkowników

Podczas gdy w Polsce szczytem marzeń jest łącze o przepustowości 3 megabitów (download), firma Hong Kong Broadband Network wprowadziła dziś oficjalnie na rynek ofertę z szerokopasmowymi łączami o przepustowości 1 gigabita.

Jest to pierwsza tego rodzaju oferta na świecie. Firma obsługuje w kraju 800 tysięcy użytkowników i wszyscy oni mogą skorzystać z nowej oferty. W odróżnieniu od powszechnie stosowanych w Polsce asymetrycznych łączy DSL czy kablowych, w których na download (dane przesyłane w kierunku użytkownika) przydziela się zwykle dużo wyższą przepustowość - do kilku megabitów - niż na upload, nowe łącze HKBN jest symetryczne, czyli z prędkością 1 Gb/s można dane zarówno pobierać, jak też wysyłać.

Pakiet, w ramach którego klienci uzyskają dostęp do nowych przepustowości, nazywa się HKBN Premium bb1000 i ma kosztować 215 USD miesięcznie. Ceny łączy o przepustowości 100 Mbit ("HKBN Mass Market bb100") i 10 Mbit ("HKBN Entry Point bb10") wynoszą odpowiednio 34 i 16 dolarów miesięcznie.