Gigabitowy WiMAX

IEEE rozpoczął pracę nad technologią WiMAX (określaną już przez niektórych jako technologię 4G), która pozwoli przesyłać dane drogą radiową z szybkością 1 Gb/s.

IEEE zapowiada, że standard 802.16m będzie gotowy w 2009 roku. Połączenia 802.16m będą oparte na technologiach OFDM i MIMO. Rozwiązania takie, przesyłające dane drogą radiową z szybkością dochodzącą do 1 Gb/s, zademonstrowała już japońska firma NTT DoCoMo. Połączenia 802.16m będą zgodne z połączeniami 802.16e i będą obsługiwać zarówno stałych, jak i mobilnych użytkowników.

Sprzęt 802.16m będzie wyposażony w wiele anten (co najmniej cztery), co stawia nowe wyzwania przed producentami takich rozwiązań, szczególnie przenośnych. Analitycy przewidują jednocześnie, że nowy standard może wymusić działania zmierzające do integrowania dwóch rywalizujących obecnie ze sobą środowisk pracy (3G i WiMAX) i spowoduje, że ITU spojrzy wreszcie przychylniejszym okiem na technologię WiMAX. Aby tak się stało, musi jednak upłynąć jeszcze trochę czasu.