Gigabyte Booktop T1132, czyli komputer typu "3-w-1"

Firma Gigabyte zaprezentowała interesujący komputer typu "3-w-1". Urządzenie, które może pełnić funkcję laptopa, tabletu i komputera stacjonarnego, nosi oznaczenie Booktop T1132.

Gigabyte Booktop T1132 to tablet PC, który w odróżnieniu od laptopa wyposażony został w obracany dotykowy wyświetlacz. Po jego obróceniu użytkownik otrzymuje do dyspozycji urządzenie, które przypomina konstrukcyjnie cieszące się ogromną popularnością tablety takie jak Apple iPad.

O co chodzi z trzecią funkcjonalnością Booktopa? Otóż oprócz możliwości pracy jako "zwykły" laptop lub tablet może on współpracować ze specjalną stacją dokująca (umieszczamy go w niej w pozycji pionowej) wyposażoną w szereg złączy oraz nagrywarkę DVD. Po podłączeniu do niej dodatkowego monitora oraz klawiatury otrzymujemy dwuekranowy stacjonarny zestaw komputerowy.

Nowość pracuje pod kontrolą systemu Windows 7. W przyszłości prawdopodobnie Gigabyte zaoferuje jednak możliwość przeprowadzenia aktualizacji do bardziej przyjaznego dla tabletów Windows 8.

Jeżeli chodzi o parametry urządzenia to przedstawiają się one następująco:

- wyświetlacz o przekątnej 11,6 cala

- procesor Intel i5-2467M 1,6 GHz

- karta graficzna NVIDIA GeForce GT520M z 1 GB pamięci VRAM

- 2 GB lub 4 GB pamięci RAM

- dysk twardy o maksymalnej pojemności 750 GB

Warto też wspomnieć o technologii Nvidia Optimus, która w zależności od obciążenia komputera automatycznie przełącza się pomiędzy zintegrowaną a zewnętrzną kartą graficzną.

Niestety obecnie nie wiadomo kiedy Booktop T1132 trafi do sprzedaży oraz czy jego cena będzie niższa/wyższa od 1300 USD, które należało wydać na jego poprzednika, model T1125.