Gigabyte EP-31-DS3L

Budując komputer za minimalną kwotę na pewno staniemy przed problemem z wybraniem odpowiedniej płyty głównej. Jeśli zdecydujemy się na procesor Intela możemy sięgnąć po konstrukcję z najprostszym chipsetem tej firmy - P31.

Budując komputer za minimalną kwotę na pewno staniemy przed problemem z wybraniem odpowiedniej płyty głównej. Jeśli zdecydujemy się na procesor Intela możemy sięgnąć po konstrukcję z najprostszym chipsetem tej firmy - P31.

Gigabyte EP-31-DS3L

Informacjehttp://www.gigabyte.com.tw Cena 190 zł

Tylko czy oszczędności nie posuną się dzięki temu za daleko? Gigabyte GA-EP31-DS3L, to płyta z takim właśnie układem. Z mostkiem północnym Intel P31 współpracuje tutaj mostek południowy ICH7. Płytę wyposażono w cztery złącza SATA a także wystarczającą dla prostego sprzętu liczbę złącz USB. Znajdziemy tutaj także starsze LPT i RS232.

Gigabyte EP-31-DS3L

Gigabyte EP-31-DS3L

Budując komputer za minimalną kwotę na pewno staniemy przed problemem z wybraniem odpowiedniej płyty głównej. Jeśli zdecydujemy się na procesor Intela możemy sięgnąć po konstrukcję z najprostszym chipsetem tej firmy - P31. Tylko czy oszczędności nie posuną się dzięki temu za daleko? Gigabyte GA-EP31-DS3L, to płyta z takim właśnie układem. Z mostkiem północnym Intel P31 współpracuje tutaj mostek południowy ICH7. Płytę wyposażono w cztery złącza SATA a także wystarczającą dla prostego sprzętu liczbę złącz USB. Znajdziemy tutaj także starsze LPT i RS232. Pochwalić należy liczbę gniazd dla kart rozszerzeń - jedno PCI-Express x16, trzy PCI-Express x1 i trzy PCI. Bardzo dobre jest także rozmieszczenie elementów płyty - brak konfliktów pomiędzy gniazdami i złączami a kartami rozszerzeń, gniazda zasilające umieszczono tak, że podpięte do nich kable nie utrudniają obsługi płyty, a moduły RAM łatwo wymienić bez demontażu karty graficznej. Prosty, czterofazowy system zasilania procesora, wystarczy dla układów dwurdzeniowych, ale jak się przekonaliśmy jest zbyt słaby na mocniejsze czterordzeniowe. Jednakże nikt chyba nie będzie łączył takich procesorów z tą płytą - dla nas była to konieczność ze względu na konfigurację zestawu testowego. Płyta radzi sobie z obsługą nowych procesorów Intela, wykonanych w technologii 45nm. Nie ma też problemu z pracą z FSB 333 MHz.

Podczas testów płyta nie była jednak w stanie poradzić sobie sprawnie z naszym bardzo wymagającym procesorem testowym. Nie obsłużyła też pamięci pracujących z szybkością 1066 MHz - test przeprowadziliśmy przy 800 MHz i obniżonych czasach dostępu. Stąd właśnie bardzo słabe wyniki wydajności.

Jeśli ktoś zdecyduje się na Gigabyte GA-EP31-DS3L, to powinien używać go wyłącznie jako podstawy dla najtańszych procesorów Intela, choć naszym zdaniem za niewiele wyższą cenę, można znaleźć w sklepach znacznie lepsze płyty.

Parametry:

Obsługiwane procesory: Core2 Duo, Pentium Dual-Core, Pentium D, Pentium 4

Chipset: Intel P31/ICH7

Gniazdo procesora: LGA775

Obsługiwane pamięci: DDR2

Zalety:

  • Duża liczba złączy kart rozszerzeń
  • obre rozłożenie elementów płyty

Wady:

  • Niska wydajność
  • Nadmiernie uproszczona konstrukcja