Gigabyte GA-EP-45-UD3R

Chipset Intel P45 daje możliwość obsługi dwóch kart graficznych pracujących w trybie CrossFire.

Chipset Intel P45 daje możliwość obsługi dwóch kart graficznych pracujących w trybie CrossFire.

Gigabyte GA-EP-45-UD3R

Informacjehttp://www.gigabyte.com.tw Cena 440 zł

Tyle tylko, że niewiele osób korzysta z takiej możliwości. W tej sytuacji wydaje się rozsądnym rezygnacja z nieużywanej funkcji na rzecz podniesienia użyteczności płyty. Taka myśl przyświecała zapewne twórcą płyty Gigabyte GA-EP-45-UD3R. Mimo iż zbudowano ją z użyciem chipsetu Intel P45 (mostek południowy ICH10R), znajdziemy na niej tylko jedno złącze PCI-Express x16.

Gigabyte GA-EP-45-UD3R

Gigabyte GA-EP-45-UD3R

Chipset Intel P45 daje możliwość obsługi dwóch kart graficznych pracujących w trybie CrossFire. Tyle tylko, że niewiele osób korzysta z takiej możliwości. W tej sytuacji wydaje się rozsądnym rezygnacja z nieużywanej funkcji na rzecz podniesienia użyteczności płyty. Taka myśl przyświecała zapewne twórcą płyty Gigabyte GA-EP-45-UD3R. Mimo iż zbudowano ją z użyciem chipsetu Intel P45 (mostek południowy ICH10R), znajdziemy na niej tylko jedno złącze PCI-Express x16. Dzięki temu na płycie zmieściły się jeszcze aż trzy złącza PCI-Express x1 i trzy PCI. Nawet po zainstalowaniu bardzo dużej karty graficznej "zniknie" nam tylko jedno z PCI-E x1, zaś wszystkie pozostałe złącza będą w pełni użyteczne. Sześć złącz SATA obsługiwanych przez mostek południowy umieszczono tak żeby nie kolidowały z długą kartą graficzną. Podobnie jest z umieszczonymi na dolnej krawędzi płyty pinami dla dodatkowych portów USB i IEEE1394. Dzięki dodatkowemu kontrolerowi, płyta posiada jeszcze dwa kolejne złącza SATA, ale zostały one przeznaczone do podłączenia znajdujących się na wyposażeniu płyty, umieszczonych na śledziu gniazd eSATA. W ogromnym stopniu podnosi to i tak dużą funkcjonalność tej konstrukcji. Rozbudowany jest także panel tylny z ośmioma gniazdami USB, dwoma IEEE1394, PS2 myszy, klawiatury, sześcioma mini-jack, elektrycznym i optycznym SPDIF oraz pojedynczym RJ-45. Płyta może obsłużyć wszystkie procesory Intela dla podstawki LGA775, także te dla FSB 1600 MHz, oraz pamięci DDR o szybkości do 1333 MHz. Przy jej budowie użyto rozwiązania Ultra Durable 3 mającego podnieść wytrzymałość i zmniejszyć temperaturę. System zasilania procesora jest sześciofazowy. Użyto też systemu oszczędzania energii - DES. System chłodzenia składa się z solidnych aluminiowych radiatorów na mostku południowym, północnym i elementach sekcji zasilania procesora.

BIOS płyty jest identyczny jak w modelu GA-EP45-DS3R - czyli praktyczny i dobrze przemyślany, z dużą liczbą ustawień o szerokich zakresach regulacji. Podobało się nam także wskazywanie w nim domyślnych napięć dla poszczególnych elementów płyty.

Z wad konstrukcji można wymienić położenie gniazd pamięci zbyt blisko złącza PCI-Express x16, położenie baterii podtrzymywania napięcia, oraz czasem działanie systemu DES, opornie przechodzącego do trybu pełnej wydajności.

Podsumowując - mimo niewielkich niedociągnięć Gigabyte GA-EP-45-UD3R jest bardzo dobrą płytą o wysokiej wydajności. Zadowoli zarówno przeciętnego użytkownika jak i bardziej zaawansowanego entuzjastę.

Parametry:

Obsługiwane procesory: Intel Core2 Quad, Core2 Duo, Pentium Dual-Core, Pentium D, Pentium 4

Chipset: Intel P45/ICH10R

Gniazdo procesora: LGA775

Obsługiwane pamięci: DDR2

Zalety:

  • Wysoka jakość wykonania
  • Bardzo duża liczba gniazd
  • Przystępna cena

Wady:

  • Czasem kapryśny system oszczędzania energii