Gigabyte GA-K8N-SLI

Po drogich i bogato wyposażonych płytach głównych czas na produkty dla masowego odbiorcy.

Po drogich i bogato wyposażonych płytach głównych czas na produkty dla masowego odbiorcy.

Gigabyte GA-K8N-SLI

Nowości wcale nie muszą dużo kosztować, o czym przekonuje Gigabyte, rozpoczynając sprzedaż płyty głównej GA-K8N-SLI. Zbudowana na układzie sterującym NVIDIA nForce 4 obsługuje procesory AMD Athlon 64 ze złączem Socket 939. Jej wyposażenie nie jest bogate - oprócz funkcji chipsetu, takich jak 4-kanałowy kontroler Serial ATA II z możliwością pracy w RAID 0, 1, 0/1 oraz JBOD płyta udostępnia 8-kanałowy kodek dźwięku i interfejs Gigabit Ethernet. Ten ostatni dzięki układowi Vitesse. Na tylnym panelu obok złączy USB, PS/2, COM i Centronics są niezbyt często spotykane w innych produktach cyfrowe wyjście i wejście dźwięku (SPDIF).

Bez dodatków

Gigabyte GA-K8N-SLI

Przygotowując tańszą wersję płyty głównej, Gigabyte zrezygnował z zamontowania złącza do drugiego zasilacza procesora (Dual Power System), stosowanego w droższych produktach tej firmy. GA-K8N-SLI nie zawiera także dodatkowego kontrolera Serial ATA firmy Silicon Image, choć miejsce dla niego pozostaje widoczne na schemacie drukowanym płyty. Jedyna przewaga kontrolera SiliconImage nad wbudowanym w nForce 4 jest możliwość tworzenia macierzy RAID 5, jednak dla większości użytkowników domowych nie będzie to istotny brak. Dziwi natomiast brak Dual BIOS-u, który umożliwia, w razie awarii, odtworzenie oprogramowania zaszytego w BIOS-ie.

Mimo skromniejszych możliwości Gigabyte GA-K8N-SLI pracuje z podobną szybkością, jak inne płyty główne SLI. Nie jest to dziwne, bo wydajność zależy od szybkości procesora i rodzaju kart graficznych. Dzięki temu tania płyta firmy Gigabyte może posłużyć do zbudowania szybkiego komputera, zwłaszcza że obsługuje procesory dwurdzeniowe. Dużą zaletą jest też długa, 3-letnia gwarancja producenta.

Wyniki testów

POV-Ray 3.7 (s) 852

Panorama Factory 3.4 (s) 209

Cinebench 9.104 (s) 63,1

WinRAR 3.42 (KB/s) 564

FarCry 1.3 - Timedemo Research (kl./s)

- 1024 x 768 122,9

- 1280 x 1024 80,6

Doom 3 - demo1 (kl./s)

- 1280x1024 100,7

Informacje Gigabyte Technology,http://www.gigabyte.pl

Cena 390 zł