Gigabyte MA790GP-DS4H

Najnowszy chipset AMD – 790GX jest odpowiedzią na pochodzącego do NVIDII nForce 780a. Tak więc jest to kolejny z chipsetów dla płyt z podstawkami AMD, mający połączyć rozwiązania znane z płyt dla komputerów z najwyższej półki z tymi znanymi z prostych biurowych liczydełek. Jedną z płyt z nowym chipsetem jest Gigabyte MA790GP-DS4H.

Najnowszy chipset AMD – 790GX jest odpowiedzią na pochodzącego do NVIDII nForce 780a. Tak więc jest to kolejny z chipsetów dla płyt z podstawkami AMD, mający połączyć rozwiązania znane z płyt dla komputerów z najwyższej półki z tymi znanymi z prostych biurowych liczydełek. Jedną z płyt z nowym chipsetem jest Gigabyte MA790GP-DS4H.

Informacje: http://www.gigabyte.pl

Cena: 420 zł

Najnowszy chipset AMD – 790GX jest odpowiedzią na pochodzącego do NVIDII nForce 780a. Tak więc jest to kolejny z chipsetów dla płyt z podstawkami AMD, mający połączyć rozwiązania znane z płyt dla komputerów z najwyższej półki z tymi znanymi z prostych biurowych liczydełek. Jedną z płyt z nowym chipsetem jest Gigabyte MA790GP-DS4H. AMD 790GX to chipset składający się z dwóch układów – mostka północnego – 790GX (ze zintegrowanym układem graficznym Radeon 3300) i mostka południowego – SB750. Kiedy potrzebujemy najwyższej wydajności system korzysta z karty graficznej zamontowanej w gnieździe PCI Express x16, gdy chcemy oszczędzać energię – z układu zintegrowanego (Radeon HD 3300). Jego wydajność jest także wystarczająca do grania w starsze tytuły, ale trudno sobie wyobrazić aby ktoś kupował dość drogą płytę z AMD 790GX po to aby używać jej w taki sposób. Mało przydatna na drogich płytach wydaje się także możliwość współpracy układu zintegrowanego z grafiką ze slotu – daje ona widoczne rezultaty tylko podczas użycia bardzo mało wydajnej karty graficznej. Bardziej praktyczna wydaje się możliwość odtwarzania filmów HD w pełniej rozdzielczości (1080p). Chipset daje także możliwość instalacji dwóch kart graficznych i ich używania w trybie CrossFire x8.

Płytę Gigabyte MA790GP-DS4H przeznaczono dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Poszczególnie elementy rozmieszczono w ergonomiczny i niekonfliktowy sposób, zaopatrzono ją w dwa złącza PCI Express x16, dwa PCI Express x1 i dwa PCI. Kontroler w mostku południowym obsługuje sześć napędów SATA. Podłączyć możemy także dwa starsze IDE oraz napęd FDD. Tylny panel został zdominowany przez gniazda związane ze zintegrowanym układem graficznym – DVI, D-Sub i HDMI. Z tego powodu znalazło się tu miejsce tylko dla czterech złącz USB (kolejne osiem możemy podpiąć z samej płyty). Dzięki kontrolerowi TSB43AB24 możemy używać trzech złącz IEEE1394 (jedno na tylnym panelu, dwa gniazda do podłączenia z płyty). Korzystając jedynie ze układów zintegrowanych możemy oglądać filmy w rozdzielczości Full HD (po podpięciu odpowiedniego napędu).

Niestety, dostarczona nam wczesna wersja płyty wykazywała kilka słabości – niskie wyniki testów wydajności mostka południowego (napędy SATA i gniazda USB) oraz zintegrowanego układu graficznego, który mimo 128 MB pamięci DDR3 nie osiągnął obiecywanych przez producenta 2800 punktów w 3DMark06, ale jedynie niespełna 2100 pkt.

Gigabyte obiecuje także osiągnięcie na swojej płycie dobrych wyników podkręcania. Przystosowanie jej do tego celu wyraźnie widać po rozbudowanym BIOSie z dużą liczbą funkcji i zakresów ustawień oraz zainstalowaniu dużego i skutecznego układu chłodzenia. Oczywiście nie jest to seria DQ6, ale i tak wypada zupełnie dobrze.

Gigabyte MA790GP-DS4H jest płytą bardzo uniwersalną. Może nawet zbyt uniwersalną, przez co trudno określić kto miałby stać się jego nabywcą. Zwolennik rozwiązań zintegrowanych wybierze raczej coś tańszego, nie potrzebując tak dużej liczby funkcji, zaś fan podkręcania sięgnie po konstrukcje z mostkiem północnym 790 FX, które już zaczynają się pojawiać w połączeniu z nowym mostkiem południowym.

parametry:

Obsługiwane procesory: AMD Phenom X4/ Phenom X3/ Athlon 64 X2/ Athlon X2/ Athlon64

Chipset: AMD 790GX/SB750

Gniazdo procesora: AM2+

Obsługiwane pamięci: DDR2

oceny:

Możliwości: 7,2

Jakość: 6,7

Wydajność: 9,2

Opłacalność: 7,7

Ocena końcowa: 7,7

Zalety

  • Duża liczba złącz i gniazd
  • Ogromna elastyczność konstrukcji

Wady

  • CrossFire w wersji x8
  • Przeciętna wydajność mostka południowego