Gigabyte N595U GeForce FX 5950 Ultra

Kolejny graficzny rekordzista w naszym laboratorium. Wynik nie dziwi - to pierwsza testowana karta z układem GeForce FX 5950 Ultra.

Kolejny graficzny rekordzista w naszym laboratorium. Wynik nie dziwi - to pierwsza testowana karta z układem GeForce FX 5950 Ultra.

Układ ten zastępuje dotychczasowy model FX 5900 Ultra. Jego wprowadzenie ma dwa aspekty, z których jeden jest szczególnie korzystny dla klientów. Aspekt technologiczny nie budzi wielkich emocji - postęp w stosunku do poprzedniej wersji FX 5900 Ultra ma charakter wybitnie ewolucyjny - nieco szybsze taktowanie procesora graficznego owocuje wyższą wydajnością. Wzrost wydajności okazuje się jednak w większości testów słabo zauważalny. Zdarzają się też niespodzianki, o których za chwilę. Pozostaje aspekt cenowy - nowy model powinien spowodować w bliskiej przyszłości szybki spadek cen kart FX 5900 Ultra, które w tej chwili kosztują powyżej 2000 zł.

Wydajność

Gigabyte N595U GeForce FX  5950 Ultra

Gigabyte N595U GeForce FX 5950 Ultra

Opisywana karta osiągnęła łączną ocenę wydajności 9,9/10, co daje jej w naszym rankingu pierwsze miejsce pod tym względem. Dużą przewagę uzyskała m.in. w teście 3DMark03, gdzie okazała się o ponad 400 punktów szybsza od modeli na drugiej i trzeciej pozycji. Wyraźnie wygrała też wszystkie testy w grze ăUnreal Tournament 2002Ó. Co ciekawe, uzyskaliśmy nieco niższe niż w przypadku FX 5900 Ultra rezultaty w starszym teście 3DMark2001 SE. Wynika to z zastosowania nowszych sterowników, które poprawiają jakość obrazu kosztem wydajności. Niestety, stare sterowniki nie działają z nowymi kartami, dlatego nie jest możliwe pełne porównanie.

Karta nie imponuje wyglądem tak bardzo, jak opisany dwa miesiące temu Leadtek, cały zamknięty w eleganckim, metalowym opakowaniu. Wykorzystany system chłodzenia jest jednak efektywny i - co ważne - nie hałasuje nadmiernie.

Informacje:

Gigabyte

http://www.gigabyte.pl

Cena 2269 zł