Gigabyte: Nowa wersja i-RAM

Tajwańska firma Gigabyte zaprezentowała prototyp nowego urządzenia służącego do przechowywania danych - GC-RAMDISK. Jest to następca obecnej od ubiegłego roku w sprzedaży karty i-RAM.

Nowe urządzenie zaprojektowane zostało (podobnie jak model poprzedni) w celu poprawy wydajności komputera, szczególnie podczas używania aplikacji wymagających częstego dostępu do danych. Chodzi tu np. o programy do tworzenia grafiki 3D lub obróbki wideo.

Gigabyte: Nowa wersja i-RAM

Prototyp Gigabyte GC-RAMDISK

GC-RAMDISK różni się znacząco od swojego poprzednika. Przede wszystkim nie ma on już postaci karty PC, lecz montowany jest (podobnie jak napędy) w kieszeni 5,25 cala. Zasilanie dostarczane jest poprzez 4-pinowe złącze molex. Ponadto GC-RAMDISK wyposażony został w cztery złącza DIMM, umożliwiające obsługę do 8 GB pamięci DDR2. Wymiana danych z komputerem przebiega za pośrednictwem interfejsu Serial ATA II umożliwiającym ich transfer z prędkością sięgającą 3 Gb/s. Oczywiście, jak w każdej pamięci RAM, brak zasilania powoduje jej "wyczyszczenie". Aby temu zapobiec, zastosowano specjalny akumulator zapewniający zasilanie modułów.

Warto też wspomnieć o dodatowym zastosowaniu urządzenia - 8 GB pojemności powinno bowiem spokojnie wystarczyć na zainstalowanie każdego systemu operacyjnego (Vista w ograniczonym zakresie) i umożliwienie mu niebywale szybkiego startu.

Niestety nowy i-RAM jest ciągle w fazie rozwoju, więc nie wiadomo na razie kiedy urządzenie trafi do sprzedaży.