Gigabyte oskarża Asusa o oszustwo

Dwaj wielcy producenci płyt głównych wkroczyli na drogę sporu. Gigabyte oskarżył Asusa o stosowanie nieuczciwych praktyk, związanych z wprowadzeniem do najnowszych produktów wyposażonych w chipsety i915P i i925X, "ukrytego" systemu przetaktowywania kart graficznych.

W wydanym oświadczeniu Gigabyte pisze: "Odkryliśmy, że na płytach Asus P5AD2 Premium, w BIOS-ie figuruje ustawienie zwane PEG Link Mode. Jego uruchomienie pozwala na zwiększenie częstotliwości taktowania rdzenia i pamięci karty graficznej we wszystkich kartach ATI wyposażonych w interfejs PCI Express".

Gigabyte twierdzi, że funkcja ta została wprowadzona przez Asusa w celu zdobycia najlepszych miejsc w prasowych testach.

Tryb PEG Link Mode pozwala na zwiększenie taktowania na kartach ATI Radeon X600 XT ze standardowych 513 MHz do 742 MHz. Pamięci z kolei pracują z częstotliwością nie 550 MHz, a ok 780 MHz. W testach związanych z wykorzystaniem grafiki 3D daje to wzrost wydajności do 5 %.

Asus odpowiedział na zarzuty, przytomnie informując Gigabyte'a o możliwości wyłączenia stosowanej funkcje z poziomu BIOS-u. Gdyby nie było takiej opcji, to rzeczywiście można by mówić o oszustwie. W takim przypadku zarzuty wydają się być nieco przesadzone, chociaż nie należy wykluczyć, że część testerów nie zauważy nowej funkcji i przetestuje sprzęt z "podkręconymi" parametrami.


Zobacz również