Gigabyte z nowym chipsetem

Gigabyte P4 Titan 848P to pierwsza płyta główna z nowym chipsetem i848P, jaką mieliśmy okazję przetestować. Jak wszystkie płyty z tym chipsetem, przeznaczona jest do budowy zestawów komputerowych, w których zachowano równowagę pomiędzy niezłymi osiągami i atrakcyjną ceną.

Nazwa najnowszego chipsetu Intela, i848P, może być nieco myląca. Wskazuje ona bowiem, że nowy zestaw układów stanowi rozwinięcie linii i845P, podczas gdy w rzeczywistości jest to odchudzona i tańsza wersja chipsetu i865P. Oznacza to, że i848P wykorzystuje większość zalet nowej architektury Springdale, takich jak zoptymalizowanie do pracy z hiperwątkowością czy magistralą 800 MHz. W porównaniu do i865P, nowy chipset pozbawiony jest jednak dwukanałowego kontrolera pamięci, co może mieć istotny wpływ na wydajność komputera.

Pomiar dokonany programem SiSoft Sandra 2003 pokazuje, że tak jest w istocie. Testy „Memory Bandidth Integer” i „Memory Bandwith Float” (przepustowość pamięci podczas pracy z liczba całkowitymi i zmiennoprzecinkowymi) dały rezultaty odpowiednio 3005 i 3016 punktów, czyli o mniej więcej 1400 punktów mniej, niż dla inne płyty Gigabyte’a z chipsetem i865. Na szczęście, różnice nie są tak duże w testach z wykorzystaniem rzeczywistych aplikacji. Przykładowo, wynik w teście w Quake III Arena (369 klatek/s) był tylko o 10 klatek niższy niż dla płyty z chipsetem i865.

Pod względem wyposażenia, płyta należy do klasy „budżetowej”, choć dziś to słowo nie oznacza wcale absolutnego minimum. Rozbudowane funkcje chipsetu pozwoliły wyposażyć płytę w takie elementy jak dwa złącza SerialATA 150, 8 portów USB 2.0 czy gigabitowy interfejs LAN. W stosunku do ceny, wynoszącej 429 zł, to całkiem sporo.

Cena: 429 zł

Informacje: http://www.gigabyte.pl


Zobacz również