Gigabyte: znudzony powolnym startem Windows?

Tajwański producent sprzętu komputerowego, Gigabyte, opracował pomysł na przyśpieszenie rozpoczęcia pracy pecetów z zainstalowanym Windows XP. Zaprezentowana na targach Computex karta PC iRam wyposażona jest w cztery gniazda na pamięć DDR DRAM (dynamic RAM) na których użytkownik może na przykład zainstalować system, dzięki czemu uruchomienie "Xpeków" trwa nie kilka minut (do czego przyzwyczaił nas system Microsoftu) a kilka... sekund.

Karta Gigabyte iRam

Karta Gigabyte iRam

Urządzenie wykorzystuje fakt, że dostęp do tego typu pamięci może być nawet 60 razy szybszy niż do twardego dysku. Podczas gdy DRAM używany jest jako główne kości pamięci, zapisane w nim informacje są tracone po odjęciu napięcia. Karta Gigabyte'a umożliwia zachowanie danych, tak długo jak jest włożona w standardowy slot PCI. Dodatkowo, producent umieścił na niej bateryjkę, służącą do awaryjnego podtrzymania napięcia nawet do 12 godzin.

Do transferu danych iRam używa interfejsu SATA i może pomieścić "na pokładzie" do 4 GB pamięci DRAM. Według przedstawicieli firmy, produkt został początkowo zaprojektowany dla użytkowników potrzebujących szybkiego dostępu do bardzo dużych plików (np. przy obróbce wideo). Wkrótce jednak okazało się, ze z powodzeniem może zostać wykorzystany do innych aplikacji, w tym na przykład do gier.

Karta Gigabyte iRam będzie dostępna w sprzedaży w lipcu w cenie 60 USD.


Zobacz również