Gigahercowa riposta

W odpowiedzi na posunięcia Intela, firma Advanced Micro Devices ogłasza datę premiery najnowszych układów Athlon taktowanych zegarem 1,1 GHz.

Firma AMD ogłosiła, iż wkrótce na rynku pojawią się procesory Athlon 1,1 GHz. Układy te są już dostarczane niektórym producentom sprzętu PC. Pierwsze zestawy komputerowe będą dostępne w sprzedaży nie wcześniej niż 28 sierpnia, kiedy to najwięksi producenci przedstawią płyty główne przeznaczone dla nowych, szybszych Athlonów. Posunięcie to jest niewątpliwie odpowiedzią na działania największego rywala AMD, firmy Intel, która ogłosiła niedawno dostępność nowych procesorów Pentium III taktowanych zegarem 1,13 GHz.

Chociaż obaj producenci wprowadzili do oferty układy pracujące z prędkościami przekraczającymi barierę 1 GHz, komputery z owymi procesorami praktycznie nie są jeszcze dostępne. Większość konsumentów nie jest zainteresowana kupnem najnowszych systemów o najwyższej w danej chwili wydajności. Analitycy rynkowi są przekonani, iż stosowana przez AMD i Intela polityka "przedwczesnego reklamowania" najwydajniejszych procesorów może wzbudzać niezadowolenie amatorów najwyższej wydajności, jednak dotyczy to jedynie niewielkiego odsetka użytkowników.

Wraz z premierą układu 1,1 GHz AMD nastąpią również znaczne obniżki cen dotychczas dostępnych procesorów Athlon. Hurtowa cena układów z zegarem 1 GHz spadnie z 990 do 612 USD, procesory działające z szybkością 900 MHz będą kosztować już tylko 350 USD, natomiast cenę układów 800 MHz ustalono na 215 USD. Zapowiedziano także, iż wkrótce nastąpią obniżki cen modeli Duron, konkurujących z Celeronami firmy Intel.


Zobacz również