Giganagrywarka

Wydawało się, że nagrywarki CD-RW niczym już nas nie zaskoczą i spodziewać się można jedynie wzrostu prędkości wypalania nośników RW. Tymczasem Plextor poszedł dalej i w swym najnowszym modelu PlexWriter Premium postawił nie tylko na szybkość (napęd ma parametry 52/32/52), ale i na funkcje dodatkowe, które wyróżniają urządzenie z tłumu.

Podobne zabiegi stosowano już wcześniej, gdy w nagrywarkach Plextora i Yamahy pojawiła się oryginalna funkcja lepszego zapisu audio, a Yamaha w swym ostatnim napędzie CRW-F1 wprowadziła też patent o nazwie DiscT@2, służący do wypalania grafiki na nośnikach. Tym razem nowy Plextor oferuje aż cztery nowości: zapis 1 GB danych, zabezpieczenia, cichą pracę i narzędzia diagnostyczne.

Pierwsze z unikatowych rozwiązań zwie się GigaRec i pozwala na nagranie aż 1 GB danych na standardowym dysku o pojemności 700 MB. Co ciekawe, Plextor nie wykorzystał tu żadnej ze znanych, niestandardowych technologii typu Double Density firmy Sony (płyty o pojemności 1,2 GB) czy wielowarstwowej MultiLevel firmy Calimetrics, które nie znalazły uznania rynku ze względu na brak zgodności z wykorzystywanymi już napędami. PlexWriter Premium stosuje najprostsze, a przy tym najbardziej „brutalne” podejście z możliwych: laser sterowany jest tak, żeby wypalać głębsze pity (wgłębienia w powierzchni nośnika reprezentujące dane) na zwykłym krążku CD. Dzięki temu banalnemu zabiegowi jakość zapisu jest na tyle dobra, że można zwiększyć gęstość upakowania danych o 20 do 40 procent w stosunku do standardowej pojemności, co daje około 1 GB na płycie 700 MB.

Oczywiście rozwiązanie Plextora nie jest zgodne ze specyfikacją Orange Book, określającą parametry zapisywalnych nośników CD i zapewniającą ich zgodność z napędami. Producent wielokrotnie testował jednak nagrane płyty zarówno pod kątem integralności danych, jak i kompatybilności z innymi czytnikami. Zdaniem Plextora, nie ma obaw o jakość tak zapisanych płyt, a napędy dobrej jakości nie powinny mieć problemów z odczytaniem zawartości krążków.

Drugą interesującą funkcją jest SecuRec, która pozwala na zabezpieczanie płyt hasłem. System polega nie na szyfrowaniu wszystkich danych, lecz umieszczeniu mechanizmu weryfikacji hasła w informacjach identyfikacyjnych krążka. Jeśli napęd nie odczyta łańcucha ID, nie dostanie się do zawartości płyty.

SecuRec oferuje trzy metody ochrony: powiązanie nośnika z konkretną nagrywarką Premium, ze wszystkimi modelami Premium bądź ze wszystkimi napędami Plextora. Jeśli nie masz urządzenia Plextora, a chcesz obejrzeć zabezpieczoną płytę, z witryny firmy musisz pobrać program odczytujący i oczywiście znać hasło.

Ostatnie dwie nowości nagrywarki Premium to tryb cichej pracy (regulacja szybkości napędu zwłaszcza podczas odczytu – maksymalną prędkość 52x trzeba uaktywnić ręcznie) oraz Q-Check, umożliwiający test płyt pod kątem liczby błędów różnego typu, w tym C1 i C2.

Jedyny problem leży obecnie w oprogramowaniu: na razie ani Nero, ani inne aplikacje nagrywające nie obsługują nowych funkcji Plextora. Aby skorzystać z ich dobrodziejstwa, trzeba posiłkować się dołączonym do napędu zestawem narzędzi PlexTools.

Istotnym mankamentem PlexWritera Premium jest też cena, dwukrotnie wyższa od przeciętnej za napędy 52/24/52. Cóż, za nowinki i jakość trzeba płacić jak za zboże.