Giganci do Visty


Samsung Spinpoint F1 1 TB HD103UJ

Informacje AB,http://www.ab.pl Cena 873 zł

Giganci do Visty

Pojemność 1000 GB, Interfejs Serial ATA/3 Gb/s, Szybkość obrotowa 7200 obr./min, Cache 32 MB

Kolejny terabajtowiec - tym razem najszybszy ze wszystkich testowanych napędów. Przy takiej samej pojemności oraz wielkości bufora, jak również identycznym interfejsie, co zwycięska Barracuda 7200.11, dysk Samsunga okazuje się być o wiele bardziej wydajny. Być może to efekt lepszych algorytmów sterujących zapisanych w firmware urządzenia albo zastosowania dwóch procesorów ARM, ale nam wydaje się, że siła Spinpointa F1 leży w najnowszej technologii: talerze napędów tej serii mają pojemność 334 GB zamiast 250 jak w Barracudzie. Dzięki tak gęstemu upakowaniu danych głowica w tej samej jednostce czasu odczytuje więcej informacji, co oczywiście przekłada się na wyższą wydajność. Ponadto zbudowanie dysku o pojemności 1 TB wymaga użycia tylko 3 talerzy zamiast 4 (Barracuda 7200.11) czy wręcz 5 (Hitachi Deskstar 7K1000). Napęd jest nieco lżejszy, a za sprawą mniejszej liczby komponentów ruchomych powinien być bardziej niezawodny.

Rekordzista bez litości

Giganci do Visty

Werdykt

Spinpoint F1 ustanowił 7 rekordów na 13 możliwych wyników. Co ważne, były to najlepsze rezultaty w najważniejszych konkurencjach: indeksu aplikacji z h2benchw, programu Nero 7 z PCWorldBencha 6, wyniku wydajności HDD z PCMark Vantage oraz czasów kopiowania testowych folerów. W efekcie ogólna ocena wydajności dysku Samsunga zbliżyła się do magicznej dziesiątki - podobny wynik widzieliśmy dotychczas jedynie w pierwszych rankingach z udziałem WD Raptora X. Lecz czas owego drapieżnika, króla twardzieli minął wraz z postępem technologicznym i dziś od Spinpointa F1 dzieli go ponad 15 procent różnicy szybkości. Zresztą drugi pod względem wydajności model Samsunga z tej samej serii, lecz o pojemności 750 GB, także wyraźnie odstaje od swego większego kuzyna.

Dla miłośników zasady "dużo i szybko" dysk Samsunga stanowi nie lada gratkę, a w dodatku jest nieco tańszy od Seagate'a.

Samsung Spinpoint F1 750 GB HD753LJ

Informacje AB,http://www.ab.pl Cena 538 zł

Giganci do Visty

Pojemność 750 GB, Interfejs Serial ATA/3 Gb/s, Szybkość obrotowa 7200 obr./min, Cache 32 MB

Gdy wydajność jest nieznacznie mniejsza niż u większego, terabajtowego kuzyna, natomiast koszt archiwizacji 1 GB danych wyraźnie niższy, nietrudno domyślić się, że pod względem opłacalności taki napęd będzie świetną inwestycją. I rzeczywiście - model 750 GB z serii Spinpoint F1 okazał się w naszym rankingu najbardziej opłacalnym twardzielem.

Cena urządzenia w przeliczeniu na 1 GB pojemności nie jest najniższa spośród testowanych dysków - minimalnie niższym współczynnikiem może pochwalić się inny Samsung ze starszej rodziny Spinpoint T166, oznaczony HD501LJ. Również WD Caviar SE16 WD7500AAKS o pojemności 750 GB cechuje się praktycznie tym samym kosztem archiwizacji, co Spinpoint F1 750 GB. Przy bardzo dużych rozbieżnościach cen sklepowych, sięgających 10, a czasem nawet 20 procent, sam koszt 1 GB nie jest miarodajnym wyznacznikiem opłacalności urządzenia. Dopiero w odniesieniu do możliwości, jakości, a przede wszystkim wydajności dysku (czyli do oceny końcowej uzyskanej w teście), staje się prawidłowym wskaźnikiem.

To samo inaczej

Giganci do Visty

Werdykt

Jako że model 750 GB teoretycznie nie różni się parametrami od lidera wydajności naszego rankingu, wersji 1 TB, powinien uzyskać zbliżone wyniki testów. Owszem, pod względem szybkości pracy uplasował się tuż za wielkim bratem, jednak od lidera dzielił go dość pokaźny dystans. Różnice zauważalne były szczególnie w rezultacie PCMark Vantage oraz czasach kopiowania plików. Sądzimy, że przyczyna tego stanu rzeczy tkwi w talerzach zastosowanych w mniejszym napędzie: model 750 GB wykorzystuje zapewne talerze o pojemności 250 GB, a nie 334 GB. Zmniejsza to szybkość pracy napędu, lecz nie na tyle, by przy dobrej elektronice sterującej nie móc skutecznie konkurować z dyskami innych producentów.

Tak więc, mimo spadku wydajności w stosunku do wersji 1 TB, wciąż masz do czynienia z szybkim napędem o dużej pojemności i atrakcyjniejszej cenie.

Procedura testowa

Wszystkie dyski testowaliśmy na komputerze z procesorem Pentium 4 560 3,6 GHz, płytą główną Intel D975XBX (chipset i975), 1,5 GB pamięci DDR2 667, kartą graficzną GeForce 8600GT i twardym dyskiem MaXLine III 250 GB SATA/150 pod kontrolą Windows Vista Ultimate.

Giganci do Visty

Parametry techniczne i wyniki testów twardych dysków

Specjalistycznymi programami HD Tach 3.0 RW firmy Simplisoftware (www.simplisoftware.com) oraz h2benchw zmierzyliśmy czasy dostępu, maksymalny transfer przez interfejs oraz średni transfer zapisu i odczytu danych. Ponadto h2benchw mierzy wydajność dysku w kilku schematach obciążenia odpowiadających użytkowaniu aplikacji. Następnie podzieliliśmy testowany dysk na dwie identyczne partycje: jedną z systemem operacyjnym, drugą pustą i uruchomiliśmy komputer z systemowej partycji testowanego dysku. Programem PCMark Vantage 1.0 (www.futuremark.com) sprawdziliśmy wydajność dysków w zastosowaniach aplikacyjnych. W teście Nero 7 Ultra Edition z benchmarku PCWorldBench 6 Beta 2 (www.worldbench.com) aplikacja tworzy duże pliki obrazów płyty Blu-ray, dokonując intensywnych operacji dyskowych. Zmierzyliśmy także czas kopiowania dwóch folderów po 10,2 GB z plikami MP3 i DivX z jednej partycji na drugą.

Na koniec sprawdziliśmy rzeczywistą pojemność twardego dysku dostępną dla użytkownika (w GB; 1 GB = 1024 MB) z założoną jedną partycją w systemie NTFS.

Wydajność

Ocena wydajności to średnia ważona wyników poszczególnych testów: programami HD Tach (12%), h2benchw (14%), PCWorldBench 6 Beta 2 (24%), PCMark Vantage 1.0 (30%) i kopiowania folderów (po 10%).

Możliwości

Do wyliczenia oceny możliwości twardego dysku wzięliśmy pod uwagę przede wszystkim jego pojemność (50%), a także szybkość obrotową (15%), zastosowany interfejs (15%) oraz wielkość pamięci cache (20%).

Giganci do Visty

Ocena końcowa

Jakość

Na ocenę jakości wpływ miała przede wszystkim długość gwarancji (80%), a także - w niewielkim stopniu (po 10%) - obecność gniazda zasilania starego typu w dysku SATA oraz deklarowany przez producenta poziom hałasu napędu w czasie spoczynku.

Opłacalność

Opłacalność każdego dysku wyliczyliśmy, biorąc pod uwagę stosunek jego oceny końcowej do najwyższej w teście w odniesieniu do stosunku kosztu archiwizacji 1 GB danych w testowanym napędzie do najniższego kosztu archiwizacji spośród wszystkich testowanych urządzeń.