Giganci inwestują w Listen.com

Pięć największych firm płytowych oraz Maverick Records, której właścicielką jest Madonna, zainwestowały w Listen.com - znanego dystrybutora utworów w formacie MP3.

BMG Entertainment, EMI Recorded Music, Universal Music Group, Warner Music Group oraz Sony Music i należąca do Madonny Maverick Records zainwestowały nie znane kwoty w serwis Listen.com, umożliwiający pobranie z Internetu ponad 50 tys. utworów w formacie MP3. Firma ta współpracuje z większością ośrodków oferujących utwory muzyczne, m.in. Emusic, MP3.com, Excite, Lycos i RealNetworks, a także sponsoruje koncerty. Listen.com udostępnia tylko legalne pliki, głównie niezależnych artystów.

"Inwestycja pięciu wielkich firm w nasz serwis oznacza, że jesteśmy postrzegani jako poważny partner w przypadku muzyki udostępnianej w tej formie. Ta inwestycja jest jednocześnie sygnałem, że jeszcze w tym roku przemysł płytowy będzie agresywnie wkraczał w dystrybucję internetową" - mówi Rob Reid, reprezentujący Listen.com. Inwestorzy chwalą serwis za promowanie "legalnej" muzyki. "Nasze porozumienie z Listen.com odzwierciedla chęć popierania firm budujących zgodny z prawem rynek muzyki w postaci elektronicznej" - podał w oświadczeniu Kevin Conroy, wiceprezes marketingu BMG.

Dystrybutorzy MP3 stali się solą w oku wielkich wytwórni płytowych, z uwagi na nie zawsze jasny status prawny oferowanych plików i słabe zabezpieczenia standardu MP3. Amerykańskie Stowarzyszenie Producentów Płytowych złożyło pozwy przeciw MP3.com i Napster, zarzucając im naruszenie praw autorskich. Nie zmienia to faktu, że MP3 jest najpopularniejszym formatem muzyki w postaci cyfrowej.

Więcej informacji: www.news.com