Gigantomania i opium dla mas

System filmowy, który został wykorzystany po raz pierwszy 25 lat temu, stał się jedną z najbardziej niesamowitych rozrywek końca wieku. Czy za kilka lat nie będzie na Ziemi miejsca, w którym nie atakowałyby nas trójwymiarowe słonie?


System filmowy, który został wykorzystany po raz pierwszy 25 lat temu, stał się jedną z najbardziej niesamowitych rozrywek końca wieku. Czy za kilka lat nie będzie na Ziemi miejsca, w którym nie atakowałyby nas trójwymiarowe słonie?

Do oglądania projekcji 3D konieczne są spolaryzowane okulary

Do oglądania projekcji 3D konieczne są spolaryzowane okulary

Pierwsze trójwymiarowe kino IMAX w Europie powstało w 1992 roku w Monachium i w krótkim czasie przyciągnęło prawie milion widzów. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy od momentu otwarcia teatru kinowego IMAX w Berlinie przyszło do niego ponad 800 tys. osób. Przewiduje się, że wkrótce liczba ta osiągnie 1,5 mln i będzie to największy sukces IMAX Corporation na świecie. Podobny scenariusz rozegrał się we Francji, Włoszech, Anglii i w Hiszpanii w Barcelonie, gdzie każdego roku IMAX odwiedza około miliona osób. Również w Polsce, gdzie 6 września na warszawskiej Sadybie otwarto pierwsze w Europie Centralnej kino Panasonic IMAX, można spodziewać się tłumów. W czym tkwi sekret kina XXI wieku?

Na osobach pierwszy raz odwiedzających IMAX największe wrażenie robi rozmiar ekranu. Bez zbytniej przesady można go porównać z kortem tenisowym. 33 metry szerokości i 25 metrów wysokości to dużo nawet dla tych, którzy przyzwyczaili się już do wielkiego formatu w modnych ostatnio multipleksach.

Zadziwiają też wyjątkowo strome rzędy foteli. Ponad 400 miejsc, z których tylko 350 będzie zajmowanych podczas projekcji trójwymiarowych, tworzy niemal pionową ścianę. Wszystko po to, żeby stworzyć jak najlepsze warunki do pełnej prezentacji zastosowanej w kinie technologii i urządzeń, jakie nie mają sobie równych - jeśli nawet nie pod względem jakości, to z całą pewnością pod względem gabarytów...

Żeby widzowie nie przeszkadzali sobie nawzajem, całą widownię zaprojektowano na kształt wysokich schodów sięgających 8 piętra standardowego polskiego bloku mieszkalnego. Bardzo wygodne fotele podzielono umownie na dwie strefy. Wszystkie miejsca zapewniają prawidłowy odbiór dźwięku i obrazu w systemie 2D. Punkt siedzenia nabiera jeszcze większego znaczenia, kiedy ogląda się film 3D. Skrajne miejsca, oznaczone czarnymi numerami, powinny pozostać puste.

Produkcje i Nagrody

Filmy o Alasce i puszczy amazońskiej zostały w 1998 roku nominowane do Oscara w kategorii krótkich form dokumentalnych.

Główne produkcje IMAX 3D to filmy naukowe i przyrodnicze. Do najpopularniejszych należą: House Guest, Wings of Courage, Across The Sea of Time. Najnowszym osiągnięciem IMAX 3D jest L5: First City In Space. Następnych osiem filmów IMAX 3D jest w produkcji.

IMAX otrzymał w 1997 roku Oscara od amerykańskiej Akademii Filmowej za osiągnięcia naukowe i techniczne. Hollywood IMAX Corporation zdobył ostatnio również uznanie europejskiego przemysłu filmowego. Cinema Expo w 1999 roku uhonorowało korporację nagrodą za szczególne osiągnięcia techniczne oraz popularyzację filmów wielkoekranowych.

Magia obrazu

Podstawowym elementem odróżniającym IMAX od innych systemów kinowych jest olbrzymi obraz niespotykanej jakości, dający iluzję obserwacji rzeczywistych wydarzeń. Jak to wygląda od strony technicznej? Zacznijmy od początku. W technologii IMAX wykorzystuje się taśmę filmową szerokości 70 mm. Wielkość samej klatki filmowej o wymiarach 90 x 60 mm wynosi 54 cm2, co daje nam 10 razy większą powierzchnię czynną w porównaniu ze standardową taśmą 35 mm.

Porównanie szerokości taśmy z wielkością pojedynczej klatki narzuca nam poziomy sposób jej prowadzenia. Tak też są zbudowane potężne projektory. Szpula z taką taśmą waży ok. 200 kg i aby ją założyć na projektor, należy użyć specjalnej windy - podnośnika. System okrągłych prowadnic dostarcza taśmę do miejsca, gdzie jest próżniowo przyciągana do okienka obiektywu. Daje to bardzo dokładne ustawienie taśmy względem układów optycznych w obiektywie, w wyniku czego otrzymujemy bardzo stabilny i wyraźny obraz.