Gigantyczna fabryka układów DRAM

Firmy Elpida Memory Inc. oraz Powerchip Semiconductor mają zamiar wspólnie zbudować gigantyczną fabrykę pamięci DRAM. Zakład powstanie na Tajwanie, a o planach obu firm poinformowała lokalna prasa. Sama Elpida zamierza wydać na inwestycję około 7 miliardów USD.

Koncern już od kilkunastu miesięcy szuka miejsca, w którym mogłaby powstać nowa fabryka, produkująca układy z 300-milimetrowych plastrów krzemowych. Najbardziej atrakcyjną lokalizacją wydaje się Tajwan. Za wyborem wyspy przemawiają różne czynniki. Jeden z nich to bardzo korzystna dla inwestorów kombinacja atrakcyjnych przepisów podatkowych oraz obecność na miejscu rozwiniętego przemysłu półprzewodników.

Sama inwestycja Elpidy będzie wystarczająca, by nowo powstała fabryka charakteryzowała się wydajnością od 100 do 150 tysięcy plastrów miesięcznie. Jeśli dołączy do niej Powerchip, moce produkcyjne zakładu zwiększą się dwukrotnie. Tym samym obie firmy byłyby w stanie zagrozić pozycji obecnego lidera na rynku, koreańskiej firmy Samsung Electronics.