Gigantyczne dyski Fujitsu

Przedstawiciele firmy Fujitsu poinformowali o opracowaniu przełomowej technologii gromadzenia danych, pozwalającej na produkcję dysków twardych przyszłej generacji o pojemności przekraczającej 70 GB.

Nowo opracowany przez firmę Fujitsu system zapisu danych zwany LEXIS (Layer Exchange Interaction Stabilized) w połączeniu z najnowszą wersją głowicy nagrywającej typu GMR (Giant-Magneto-Resistive) w testach laboratoryjnych pobił światowy rekord gęstości zapisu danych, osiągając poziom 56 Gb na cal kwadratowy, co umożliwia stworzenie dysku twardego o pojemności ok. 78 GB. Pozwoli to na zapisanie 30 filmów DVD.

Dotychczas czynnikiem hamującym zwiększanie gęstości zapisu była możliwość wystąpienia termicznego uszkodzenia dysku (powodująca uszkodzenie lub utratę danych). LEXIS natomiast został zaopatrzony w dodatkową warstwę stabilizującą, umieszczoną pod warstwą nagrywającą. Zmniejsza to o jedną piątą niekorzystne efekty powodowane przez wzrost temperatury i umożliwia bardziej ekonomiczne upakowanie danych na powierzchni dysku bez obawy o ich uszkodzenie.

Kolejnym krokiem firmy jest połączenie technologii LEXIS z eksperymentalnymi modelami głowic zapisujących GMR (Giant-Magneto-Resistive) oraz prace nad uzyskaniem gęstości zapisu 300 Gb na cal kwadratowy z wykorzystaniem głowic TMR (Tunneling Magneto-Resistive). Nastąpi to jednak dopiero ok. 2003 r.


Zobacz również