Gigantyczny obraz z metra!

Testujemy najnowszy i niecodzienny projektor firmy NEC, który pozwala na uzyskanie wielkiego obrazu już z odległości kilkudziesięciu centymetrów od ekranu.

Problem wielu prezenterów został rozwiązany. Teraz z projektorem NEC WT600 można uzyskać obraz o przekątnej 100 cali, oddalając urządzenie od ekranu zaledwie o 70 cm.

Tradycyjne projektory multimedialne do wyświetlania obrazu o dużej przekątnej zwykle muszą się znajdować w dużej odległości od ekranu. Minimum to 2 metry. Podczas oglądania filmów nie stanowi to problemu. Trudności zaczynają się, kiedy projektor używany jest do prezentacji. Wtedy prowadzący ma ograniczoną swobodę ruchów, bo nie może poruszać się na linii strumienia światła rzucanego na ekran. Jeśli przetnie świetlny strumień, obraz automatycznie nie będzie wyświetlany. Rozwiązanie znalazła firma NEC. Opracowała technologię i gotowy produkt, który pozwala na uzyskanie obrazu o przekątnej ponad 100 cali z odległości około 70 cm. Tajemnica konstrukcji tkwi w specjalnym ukształtowaniu ścieżki, którą musi przybyć strumień świetlny przechodzący przez układ optyczny.

Pokrzywione lustra

W projektorze NEC WT600, który jako pierwsi w Polsce mieliśmy okazję testować, zastosowano system sferycznych luster, od których odbijana jest wspomniana już wiązka światła. Luster jest kilka, ułożonych tak, że jedno odbija strumień świetlny w kierunku następnego, ustawionego naprzeciw i nieco wyżej. Każde z kolejnych luster ma większe rozmiary, a ostatnie ukształtowane pozwala na uzyskanie dużego obrazu przy niewielkim oddaleniu od ekranu. Zalety takiej technologii są oczywiste. Prezenter może swobodnie poruszać się przed ekranem, nie wchodząc w pole strumienia świetlnego. Tego rodzaju projektor można również umieścić na przykład w oknie wystawowym, gdzie będzie prezentować duże obrazy na małej przestrzeni. Sercem projektora NEC jest procesor DLP, generujący obraz o rozdzielczości XGA (1024x768 pikseli). Projektor ma imponujący współczynnik kontrastu, wynoszący 3000:1. Zastosowanie asferycznych (wygiętych) luster wymaga bardzo starannego ustawienia projektora.

Uważaj przy ustawianiu

Jeśli będzie ulokowany na nierównej powierzchni, wtedy uzyskany obraz zostanie zniekształcony. Z przeprowadzonych przez nas testów wynika, że praktycznie nie da się uniknąć niewielkiego zniekształcenia poduszkowego górnej krawędzi. Pomaga mechaniczne ustawianie ostrości, które modyfikuje położenie luster, a tym samym pozwala na spore korekty geometrii obrazu. Wspomniane już zniekształcenie jest jednak niezbyt dokuczliwe i nie powinno przeszkadzać uczestnikom w prezentacji. Jasność generowana przez optykę urządzenia to 2500 ANSI lumenów (w trybie standardowym) i 2000 ANSI lumenów (w trybie ekonomicznym). To wystarcza do prowadzenia prezentacji nawet w silnie nasłonecznionym pomieszczeniu. Kolejną zaletą projektora jest jego cicha praca. Nawet bez uruchamiania trybu ECO (zmniejszona jasność, lecz trwałość lampy wydłużona z 2 do 3 tysięcy godzin) projektor nie powoduje znaczącego hałasu. W trybie oszczędnościowym natężenie hałasu wynosi 32 dB. Urządzenie ma wbudowany slot na karty PCMCI. Można w nim umieścić kartę sieci bezprzewodowej WiFi i włączyć projektor w jej skład. Urządzeniem można zarządzać przez sieć, co w znacznym stopniu ułatwi prezentację. Po pierwsze, do projektora można przesyłać bez użycia kabli obraz z wielu komputerów. Po drugie, możliwe jest przesyłanie z jednego komputera tego samego obrazu jednocześnie do wielu projektorów WT600.

Podłączanie bez kłopotów

Panel gniazd jest zresztą bardzo bogaty. Oprócz standardowych VGA znajdziemy tu także cyfrowe złącze DVI, wyjście VGA na dodatkowy monitor oraz pełny zestaw wejść wideo różnych standardów. Jakość wykonania projektora jest doskonała. Użyte materiały sprawiają bardzo dobre wrażenie. Czułe na zabrudzenie lustra (w komplecie jest specjalna szmatka do ich czyszczenia) zabezpieczone są przed uszkodzeniem klapką, którą należy zamknąć, gdy nie używa się projektora. Jeśli chodzi o jakość obrazu, to poza wspomnianą już wadą w postaci niewielkiego zniekształcenia górnej krawędzi ekranu, urządzenie można tylko chwalić. Kolory są odwzorowane w sposób naturalny, ostrość przy poprawnym ustawieniu projektora jest bardzo dobra, a kontrast prezentuje się wręcz imponująco.

Urządzenie waży jedynie 3,5 kg, co pozwala traktować je jako model przenośny.

Informacje http://www.irs.com.pl

Cena 41500 zł


Zobacz również