Gigantyczny tunel magnetyczny wokół naszego Układu Słonecznego

Naukowiec zasugerował, że cały Układ Słoneczny otoczony jest masywnym, magnetycznym tunelem.

Gigantyczny tunel magnetyczny wokół naszego Układu Słonecznego

Śmiała sugestia, że cały Układ Słoneczny otoczony jest magnetycznym tunelem, jednoczy dwie struktury na niebie, dotąd uważane za niepowiązane.

Model stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Toronto skupia się na dwóch głównych punktach na niebie: North Polar Spur (Północna Ostroga Polarna) oraz Fan Region, znanych od lat sześćdziesiątych. Zespół kierowany przez astronom dr Jennifer West sugeruje, że te pozornie niepołączone wcześniej struktury mogą być w rzeczywistości częścią ogromnego, przypominającego tunel, pola magnetycznego otaczającego Układ Słoneczny, w tym naszą planetę.

Gdybyśmy spojrzeli w niebo, zobaczylibyśmy tę podobną do tunelu strukturę niemal w każdym kierunku, w który patrzymy – to znaczy, gdybyśmy mieli oczy, które mogłyby widzieć światło radiowe.

West zbudowała model komputerowy korzystający z symulacji radiowych ukazujących, jak wygląda niebo z Ziemi. Korzystając z tego, mogła wysunąć tezę mówiącą, że obie struktury są połączone podobnymi do liny włóknami magnetycznymi.

Zespół planuje w przyszłości ukończenie jeszcze bardziej złożonego modelowania — z nadzieją na odkrycie i zrozumienie roli tunelu magnetycznego w galaktyce.

Pola magnetyczne nie istnieją w izolacji. Wszystkie muszą się ze sobą łączyć, więc następnym krokiem jest lepsze zrozumienie, w jaki sposób to lokalne pole magnetyczne łączy się zarówno z galaktycznym polem magnetycznym o większej skali, jak i z mniejszymi polami magnetycznymi naszego Słońca i Ziemi.

Zobacz także: Lidl: urządzenia i akcesoria kuchenne - co warto kupić?

Źródło: futurism.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: