Gionee Marathon M3 - smartfon z pojemnym akumulatorem: do 51 godz. rozmów, 33 dni czuwania

Marathon M3 to oznaczenie nowego smartfona firmy Gionee, który cechuje zastosowanie ogromnie pojemnego akumulatora zapewniającego bardzo długi czas pracy.

Czas pracy na baterii to najsłabszy parametr smartfonów. Ich czołowi producenci starają się jednak go poprawić poprzez stosowanie technologii mających za zadanie lepiej gospodarować zasobami akumulatora. Ponadto pozwalają na skorzystanie z technologii umożliwiających naładowanie akumulatora bezprzewodowo, lub naładowanie go w znacznie krótszym czasie.

Niektórzy z czołowych producentów postanowili też postawić na pojemność akumulatora. Przykładem jest tutaj Motorola, która zastosowała w modelu DROID Turbo akumulator o pojemności 3900 mAh. Wkrótce na rynek indyjski trafi jednak smartfon Marathon M3 firmy Gionee, który znacznie go pod tym względem przebija: w jego wnętrzu znajdziemy akumulator o pojemności 5000 mAh. Zapewnia on następujące osiągi:

- czas rozmów: 32,46 h w sieci 3G, 51 h w sieci 2G

- czas czuwania: 32,8 dnia

Gionee Marathon M3 - smartfon z pojemnym akumulatorem: do 51 godz. rozmów, 33 dni czuwania

Gionee Marathon M3

Skoro większa pojemność akumulatora oznacza dłuższy czas pracy dlaczego inni producenci nie idą w tym kierunku? Wiąże się to z gabarytami akumulatora oraz jego wagą. W przypadku Marathon M3 producentowi udało się jednak uzyskać całkiem przyzwoity wynik jeżeli chodzi o grubość (10,4 mm). Niestety jeżeli chodzi o wagę, sprawa wygląda znacznie gorzej. Na stronie Gionee czytamy bowiem, że smartfon waży nieco ponad 180 gramów, co nie byłoby złym wynikiem, gdyby nie to, że waga ta nie uwzględnia akumulatora.

Zobacz również:

  • Najlepsze promocje na iPhone - zobacz atrakcyjne oferty [Aktualizacja 26.09.2021]

Czy to rekord?

Początkowo myślałem, że mamy tutaj do czynienia z nowym rekordzistą. Gdy poszperałem w Internecie okazało się jednak, że nie. Marathon M3 wyrównał bowiem wynik smartfona THL 5000. Ponadto ten drugi zdecydowanie pozostawia w tyle sprzęt Gionee pod wieloma względami. Poniżej najważniejsze z nich:

- czas rozmów: do 47 godzin (tutaj nieco przegrywa)

- czas czuwania: do 42 dni (tutaj wygrywa)

- 8-rdzeniowy procesor MediaTek MT6592 (2.0 GHz), wspomagany 4-rdzeniowym układem graficznym Mali 450. Marathon M3: 4-rdzeniowy procesor MediaTek MT6582 o taktowaniu 1.3 GHz

- 5-calowy ekran o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Marathon M3: 5 cali, 720p

- 2 GB RAM. Marathon M3: 1 GB RAM

- 16 GB pamięci flash. Marathon M3: 8 GB

- aparat 13 MP. Marathon M3: aparat 8 MP

- aparat 5 MP. Marathon M3: aparat 2 MP

- moduł 3G (tutaj przegrywa)

- moduł NFC

I na koniec najciekawsze: grubość THL 5000 to zaledwie 8,9 mm, natomiast waga 146 gramów. Jeżeli połączymy to ze specyfikacją urządzenia, wydaje się, że czołowi producenci mogliby jednak postarać się o zastosowanie w swoich smartfonach bardziej pojemnych akumulatorów.