Gladiator i lwica

Jeden z czołowych producentów układów grafiki, nVidia ma zamiar ugruntować swoją pozycję lidera na rynku kart graficznych.

Jeden z czołowych producentów układów grafiki, nVidia ma zamiar ugruntować swoją pozycję lidera na rynku kart graficznych.

Wprowadzając w półrocznych odstępach czasu coraz to szybsze procesory graficzne, firma uzyskała znaczną przewagę nad konkurencją w segmencie zaawansowanych kart graficznych. Obecnie nVidia chce zapanować również w kartach ekonomicznych przeznaczonych dla mniej wymagających użytkowników.

Wprawdzie procesor Geforce MX, który został zaprojektowany na podstawie GeforceŐa 2 GTS, nie osiąga rekordowych wyników w zakresie wydajności (w porównaniu do pierwowzoru jest wyposażony tylko w dwie, zamiast czterech, pipelineŐów i jest taktowany z niższą częstotliwością), lecz w zamian za to oferuje wiele ciekawych rozwiązań (np. możliwość podłączania dwóch monitorów).

Nowy układ GeForce MX znalazł zastosowanie w karcie graficznej Elsa Gladiac MX. Wydajność generowania grafiki 3D okazała się w testach dość wysoka jak na kartę tej klasy (ocena 2,6 przy najlepszej 5). Znaczny spadek szybkości zauważyliśmy przede wszystkim przy większych rozdzielczościach oraz przy 32-bitowej reprezentacji kolorów. Częstotliwości odświeżania ekranu pozostawały na ergonomicznym poziomie nawet w wyższych trybach rozdzielczości (ocena: 1,4): 200 Hz w trybie 1024x768, 150 Hz w trybie 1280x1024 i 100 Hz w 1600x1200 - wszystkie wyniki w trybie True Color. Producent wyposażył kartę w 32 MB SDRAM, mimo że procesor może zaadresować obszar pamięci rzędu 64 MB. Elsa Gladiac MX ma tylko jedno analogowe gniazdo wyjściowe do podłączania monitora (D-Sub), lecz opcjonalnie dostępny jest moduł wejściowo-wyjściowy telewizora. Maksymalna rozdzielczość wynosi 2048x1536 pikseli. Procesor jest taktowany częstotliwością 175 MHz, zaś pamięć częstotliwością 166 MHz. Dołączony sterownik pozwala skonfigurować większość opcji (ocena łatwości obsługi: 2,1).

Karta graficzna

Elsa Gladiac MX#######

Servodata, www.servodata.com.pl

Cena: 878 zł (BOX), 841 zł (OEM)