Glass to za mało; wkrótce inteligentne soczewki kontaktowe

Google Glass jeszcze nie weszły do powszechnego użytku, a to już Google planuje dalsze kroki w tej dziedzinie. Okulary? Jeśli wszystko się uda, będzie można o nich zapomnieć, a zamiast tego włożyć bezpośrednio do oka inteligentną soczewkę.

Novartis, jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie, podpisała porozumienie z Google, na mocy którego będą produkowane soczewki mające na celu badanie poziomu glukozy w organizmie oraz kondycji oka. Soczewka tego typu ma dwie warstwy, pomiędzy którymi znajduje się miniaturowy sensor z antenką cieńszą od ludzkiego włosa. Antenka ta służy do komunikacji bezprzewodowej, a sensor może sprawdzać poziom glukozy co sekundę. Dyrektor Novartis, Joe Jimenez, stwierdził, że ta technologia może znacząco wpłynąć nie tylko na zdrowie oka, ale i całego organizmu. Dane z nich mogą być odbierane przez specjalistyczne aplikacje jak Google Fit czy HealthKit (Apple).

Glass to za mało; wkrótce inteligentne soczewki kontaktowe

Pierwsze prototypy mają powstać najpóźniej w 2015 roku. Novartis spodziewa się dużego zainteresowania finalną wersją produktu, mimo, że nie wie jeszcze, kiedy trafi on na rynek. Potencjalnie jest 382 milionów klientów - wedle ostatnich statystyk taka jest właśnie liczba cukrzyków na świecie, którzy muszą sprawdzać poziom cukru we krwi nawet kilka razy dziennie. Na tym jednak nie koniec planów, ponieważ według dalszych wizji Jimeneza soczewki te miałyby służyć również do korekty wzroku i dostosowywać się do wady użytkownika w taki sam sposób, jak obiektywy aparatów cyfrowych regulują automatycznie ostrość.

Zobacz również:

  • Sprawdź najlepsze darmowe oraz przecenione aplikacje na smartfony z Androidem [27.01.2023]