Globalna sprzedaż smartfonów wzrasta o 19%

Jak oceniają to analitycy, w tym roku zostanie sprzedanych 1,2 miliarda smartfonów. To o 19% więcej niż w 2013 roku, kiedy to nabywców znalazło 985 milionów urządzeń.

Wzrost następuje dzięki tzw. "rynkom wschodzącym", gdzie królują tanie modele, kosztujące pomiędzy 75-150 dolarów (czyli 250-450 złotych). Dzięki relatywnie niskiej cenie znajdują one wielu nabywców i nawet ubodzy mogą pozwolić sobie na posiadanie smartfona. Jednak ten boom na tanie aparaty może się to okazać równocześnie hamulcem w dalszej sprzedaży - zwykle osoby posiadające budżetowe aparaty nie planują zakupu nowszych modeli. Nowy telefon nabywają tylko wtedy, gdy zgubią lub stracą posiadany.

Globalna sprzedaż smartfonów wzrasta o 19%

Dwie największe firmy na rynku smartfonów - czyli Apple i Samsung - mają łącznie 45% udziałów. Dominuje Samsung, ale nie podano ilości punktów w tych 45%. Wiadomo jednak, że znacznie częściej wypuszcza on nowe model niż Apple, więc siłą rzeczy jest ich więcej na rynku. Na koniec jako ciekawostkę podam przeciętną cenę smartfona na świecie, która wyliczyli analitycy, wrzucając do jednego worka zarówno najdroższe, jak i najtańsze urządzenia. Wynosi ona dokładnie 274 dolary, czyli ok. 825 złotych.

Zobacz również:

  • iPhone 14 - modele, cena, specyfikacja techniczna, ciekawostki
  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [20.09.2021]
  • Najlepsze promocje na iPhone - zobacz atrakcyjne oferty [Aktualizacja 20.09.2021]