Globalne dostawy tabletów osiągną w tym roku 55 milionów sztuk

Według raportu firmy Juniper Research, ilość dostarczanych na rynek tabletów szybko rośnie, a trend ten będzie się utrzymywał przez kolejne lata. Analitycy widzą zapotrzebowanie na różnorodność dostępnych tabletów. Według nich, czytniki e-booków będą znajdować nabywców dopóki nie powstaną tablety z ekranami hybrydowymi.

Motorola Xoom i Kindle Touch

Raport Tablets, Viva La Evolution! firmy Juniper Research podaje, że tegoroczne globalne dostawy tabletów wyniosą 55 milionów sztuk i w efekcie będą ponad trzy razy wyższe niż w ubiegłym roku. Według analityków jest to jednak dopiero początek i w 2016 roku liczba ta ma osiągnąć 253 miliony dostarczonych urządzeń.

W swoich statystykach, Juniper Research zalicza czytniki e-booków z ekranami w technologii elektronicznego papieru do grona tabletów. Choć ekrany LCD pozwalają na doznania zbliżone do komputerów PC i umożliwiają oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości, to jednak elektroniczny papier jest znacznie lepszy do czytania e-booków i zużywa przy tym mniej energii.

Dostawy tabletów według regionów świata

Dostawy tabletów według regionów świata

Różnorodność popłaca

W raporcie czytamy, że popyt na e-czytniki z ekranami wykonanymi w technologii elektronicznego papieru powinien się utrzymać. Specjalizujące się w nich firmy, takie jak Amazon, Barnes & Noble i Kobo, powiększają jednak swoje oferty o modele tabletów z ekranami LCD. Daniel Ashdown, autor raportu mówi: Amazon odrobił swoją lekcję i wie, że nie ma jednego formatu urządzeń, który odpowiadałby wszystkim.

Ashdown dodaje, że Amazon oferuje szeroki zakres opcji dzięki czytnikom Kindle w cenie od 79 do 149 dolarów, a jego nowy Kindle Fire jest alternatywą iPada przeznaczoną dla masowego odbiorcy. W ten sposób firma obejmuje szerokie spektrum rynku. Podobnie postępuje Barnes & Noble, który już wcześniej wydał Nooka Color z ekranem LCD, a teraz wprowadził na rynek Nooka Tablet.

Przyszłość tabletów i e-czytników

Juniper Research przewiduje, że przyszłością mogą być ekrany hybrydowe łączące LCD i elektroniczny papier. Wprowadzenie na rynek urządzeń dysponujących taką technologią mogłoby wyeliminować z rynku tradycyjne czytniki e-booków. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z naszymi testami tabletów.