Głośniki stereo cieńsze od papieru

Chińscy inżynierowe ogłosili właśnie, że udało im się wyprodukować głośniki stereo, których grubość jest mniejsza od kartki papieru. Swoje dzieło mają przedstawić w grudniowym wydaniu czasopisma naukowego "Nano Letters".

Według Kaili Jianga, kierownika zespołu odpowiedzialnego za projekt, technologia stworzona przez jego zespół wkrótce zrewolucjonizuje rynek muzyczny. Ma ona mieć wpływ na produkcję każdego z urządzeń wytwarzających dźwięk. Dzięki technologii możliwe będzie całkowicie odmienne wykorzystanie głośników, np. poprzez przyczepienie ich do ubrania, ścian czy okien.

Stworzenie tak cienkich głośników było możliwe dzięki wykorzystaniu super cienkich warstw zbudowanych z nanorurek węglowych (CNT), które są w stanie transmitować dźwięk. Warstwy zostały zamontowane na dwóch elektrodach, dzięki czemu powstał głośnik. Dźwięk wytwarzany przez tego typu głośniki ma być tak samo dobry, jak w przypadku tradycyjnych modeli, jednak nie będzie posiadać żadnych elementów ruchomych czy magnetycznych.