Głośno o przeglądarkach


Ciekawe wydarzenia w Internecie

Światowa Wikipedia przekroczyła pod koniec marca br. granicę 10 mln artykułów zebranych we wszystkich wersjach językowych. Największa jest część angielska (ok. 2,4 mln), natomiast polska Wikipedia zbliżyła się do granicy pół miliona, zajmując 4. miejsce, tuż przed Japonią. Informacje: tsca.natverk.org/cgi/wikirace.pl

26 marca po raz pierwszy obchodzono światowy Document Freedom Day, którego celem jest wsparcie dla otwartych standardów i uwolnienie do użytku publicznego jak największej liczby dokumentów. DFD prowadzi własną Wiki pod adresem www.documentfreedom.org.

Fundacja Mozilla uruchomiła odnowioną wersję strony z dodatkami do przeglądarki Firefox, lepiej zorganizowaną i bardziej dostosowaną do wymogów serwisów społecznościowych. Nowością jest rozpoznawanie wersji przeglądarki użytkownika i dezaktywacja instalatora, gdy nie jest kompatybilna z dodatkiem. Informacje: addons.mozilla.org/pl/firefox/

Proactive Network Provider Participation for P2P, czyli P4P, to projektowany obecnie standard wymiany plików między użytkownikami, który ma zastąpić wysłużony już P2P. W trakcie wymiany plików będzie uwzględnianych więcej czynników, co ma zwiększyć efektywność.

Google rozszerza sukcesywnie funkcjonalność pakietu biurowego Dokumenty Google - wśród nowości znalazły się ostatnio takie funkcje, jak klasyczne, rozwijane menu zamiast kart z przyciskami (na wzór edytorów tekstów) i kolorowanie folderów ułatwiające ich identyfikację. Inną nowością są tzw. gadżety w arkuszu kalkulacyjnym, za pomocą których w atrakcyjny sposób zwizualizujemy dane. Informacje: docs.google.com

Pod adresem www.google.com/sky/ uruchomiono serwis Google Sky (znany już z desktopowej wersji Google Earth), dostępny także w polskiej wersji językowej. Warto wspomnieć, że od czerwca 2005 roku program Google Earth dostępny w 13 wersjach językowych został pobrany przez użytkowników ponad 350 mln razy.

Internet Explorer 6, mający już 7 lat, jest ciągle dominującą przeglądarką w Internecie, utrudniającą upowszechnienie się sieciowych standardów. Grupa programistów SaveTheDevelopers.org skonstruowała specjalny skrypt, który, umieszczony na stronie, blokuje tę wersję przeglądarki i skłania do aktualizacji IE do nowszej wersji lub zmiany przeglądarki. Informacje: savethedevelopers.org

Na stronie gallery.live.com, w sekcji wtyczek do edytora blogów Windows Live Writer, pojawił się zaktualizowany dodatek Picasa Image Plugin, współpracujący z najnowszą wersją edytora. Pozwala wstawiać do wpisów zdjęcia umieszczone w Picasa Web Album oraz przesyłać je tam.

Fundacja Wikimedia wprowadziła po raz pierwszy możliwość logowania się do wszystkich serwisów i wszystkich ich wersji językowych za pomocą wspólnego loginu i hasła. Na początku możliwość tę otrzymali administratorzy, jednak zapowiedziano sukcesywne wdrażanie techniki dla zwykłych użytkowników.

Google udostępnił zwykłym użytkownikom narzędzia do dodawania miejsc na jego oficjalnych mapach. W początkowym etapie usługa jest zastrzeżona dla krajów anglojęzycznych. Do tej pory użytkownik mógł jedynie tworzyć prywatne mapy z oznaczeniami.

Specjaliści debatują obecnie nad kolejnym, po milenijnym, problemem z datą. Przyczyną tak zwanego 2038 bug jest fakt, że systemy uniksowe zapisują czas w postaci 32-bitowej liczby całkowitej, licząc od 1 stycznia 1970 roku, co mogą robić jedynie do 19 stycznia 2038 roku, do godziny 3:14 nad ranem. Potem, być może, nastąpi załamanie systemów komputerowych, w tym Internetu.

Portal Yahoo! zapowiedział udostępnienie użytkownikom serwisu fotograficznego Flickr miejsca na dodawanie klipów wideo. Usługę tę zapowiadano nieoficjalnie już kilka razy, jednak obecnie deklaracja wydaje się bliska zrealizowania.

Koncern Agora, wydawca Gazety Wyborczej, uruchomił pod adresem kolumber.pl serwis turystyczny Kolumber.pl, gdzie można zaplanować i opisywać podróże oraz udostępniać fotografie. Podobną rolę odgrywa inny polski serwis o nazwie Wędrowny.pl.

Polski serwis YellowGreen jest nową platformą reklamową przeznaczoną dla blogerów. O przyłączenie do systemu może wystąpić każdy zainteresowany bloger i reklamodawca. Informacje: www.yellowgreen.pl

Pod adresem hulu.com uruchomiono współpracujący z wielkimi wytwórniami filmowymi i telewizyjnymi serwis udostępniający filmy i seriale,. Niestety, na razie materiały nie są oficjalnie dostępne dla polskiego użytkownika. Pojawił się już jednak program Hotspot Shield, uniemożliwiający lokalizację komputera, który likwiduje tę barierę.

File Dropper to serwis umożliwiający przesyłanie plików o wielkości nawet 5 gigabajtów, co jest rekordem wśród usług typu rapid share w Internecie. Pozwoli to przesyłać nawet filmy, bez konieczności dzielenia ich na fragmenty. Informacje: www.filedropper.com

Fake Magazine Cover to kolejny po opisywanym przez nas jakiś czas temu MagMyPic serwis, gdzie można zmontować okładkę znanego czasopisma, posługując się własnym zdjęciem i szablonem. Serwis nie wymaga zakładania konta, wystarczy przesłać fotografię na serwer, wybrać okładkę, a potem pobrać grafikę na dysk lub kod do zagnieżdżenia w blogu. Informacje: www.fakemagazinecover.com

Popularny portal osobisty Netvibes (konkurujący z iGoogle), dostępny także w polskiej wersji językowej, wprowadził udoskonaloną wersję Ginger o znacznie ulepszonej funkcjonalności i bogatszej palecie elementów, z których można składać swój portal. Informacje: www.netvibes.com

Bezpłatny system słownikowy Lingoes Translator wzbogacił się o dwa kolejne słowniki języka angielskiego. Jednym z nich jest renomowany Merriam-Webster's Collegiate Dictionary z niemal 100 tys. haseł, zaś drugim Moby Thesaurus zawierający 30 tys. haseł głównych z 2,5 mln synonimów i wyrazów pokrewnych. Informacje: www.lingoes.net

Zaskakującego odkrycia dokonał serwis CNET, którego dziennikarz przejrzał zasady korzystania z usług Google'a i znalazł wymóg pełnoletniości użytkowników. Tylko dorośli mogą zawrzeć umowę prawną, zgadzając się na tzw. warunki użytkowania (terms of service). Jak nietrudno się domyślić, wymóg jest w praktyce martwy.

Pod adresem www.cheaphotels.ie uruchomiono serwis, gdzie gromadzone są informacje o zniżkach i promocjach w hotelach na świecie. Zawiera dane o ponad 66 tys. hoteli w 168 krajach.

Euro2008.pl to powstały w marcu tego roku serwis, na razie w fazie beta, który ma obsługiwać tegoroczne mistrzostwa Europy. Autorzy zapowiadają wiele atrakcji, licząc zapewne na przyciągnięcie rzeszy czytelników, a tym samym reklamodawców. Nie jest to jednak oficjalny portal PZPN. Informacje: beta.euro2008.pl

Finansowo.pl i Monetto.pl to kolejne obok Kokos.pl polskie serwisy typu social lending, czyli pośredniczące w udzielaniu sobie pożyczek przez internautów. Pożyczkodawcy będą otrzymywać odsetki, natomiast pośrednik będzie pobierać prowizje.

W polskiej wersji językowej wyszukiwarki Google uruchomiono filtr rodzinny SafeSearch, który chroni przed wyświetlaniem w wynikach wyszukiwania treści nieodpowiednich dla małoletnich. Domyślnie włączone jest umiarkowane filtrowanie - można to zmienić w ustawieniach.

Wskutek przegranego procesu z organizacją Motion Picture Association of America z Internetu znika BitTorrent, który był w ostatnim okresie najpopularniejszą techniką udostępniania plików, jednak powszechnie wykorzystywaną do nielegalnego rozprowadzania filmów i muzyki.

Pod adresem www.pitroczny.pl został uruchomiony serwis, w którym każdy podatnik może wypełnić swój PIT i wygenerować gotowe formularze. Transmisja danych jest szyfrowana i twórcy serwisu zapewniają o poufności wprowadzanych informacji.

Na stronie ephrases.blox.pl uruchomiony został blog dla adeptów języka angielskiego, w którym umieszczane są typowe frazy językowe wraz z przykładami użycia.