Główne zagrożenia, jakie pojawiły się w cyberprzestrzeni w II kwartale 2018

Coraz więcej ataków z wykorzystaniem luk w zabezpieczeniach, fałszywe aplikacje billingowe w Google Play oraz zastosowanie innych urządzeń niż komputery PC do wydobywania kryptowalut – to główne zagrożenia, jakie pojawiły się w cyberprzestrzeni w II kwartale 2018 r. według raportu firmy McAfee (McAfee Labs Threats Report: September 2018).

Specjaliści z McAfee Labs potwierdzają - oprogramowanie do wydobywania kryptowalut po raz kolejny mocno zaznaczyło swoją obecność wśród zagrożeń cybernetycznych. W II kwartale przyrost liczby próbek wynosił 86%, osiągając poziom ponad 2,5 miliona. Co ciekawe, choć złośliwe oprogramowanie do wydobywania kryptowalut nadal najczęściej atakuje komputery PC, jego celem stają też inne urządzenia. Przykładem są m.in. telefony Android, które w Chinach i Korei zostały wykorzystane przez program ADB.Miner do generowania kryptowaluty Monero na konta cyberprzestępców.

Główne zagrożenia, jakie pojawiły się w cyberprzestrzeni w II kwartale 2018

Jak mówi Arkadiusz Krawczyk, Country Manager w McAfee Polska:

Jeszcze kilka lat temu nie pomyślelibyśmy, że routery internetowe, urządzenia do rejestracji nagrań wideo i cały dzisiejszy Internet Rzeczy (IoT) mogą służyć jako platformy do wydobywania kryptowalut, ponieważ ich procesory były zwyczajnie za słabe, aby wspierać taką produktywność. Dziś nagły wzrost tego typu urządzeń oraz ich niestety słabe zabezpieczenia, sprawiają, że stają łatwym celem. Dlaczego? Cyberprzestępca, który w swoim botnecie ma 100 000 urządzeń IoT, nie musi wykładać praktycznie żadnych pieniędzy aby wygenerować nowy, całkiem pokaźny przychód z użyciem kryptowalut.

Zespół McAfee Mobile Research zidentyfikował nową kampanię oszustw billingowych z użyciem przynajmniej 15 aplikacji dostępnych w Google Play. To doskonały przykład tego, że cyberprzestępcy wciąż znajdują nowe sposoby na kradzież pieniędzy z wykorzystaniem aplikacji w oficjalnych sklepach takich jak Google Play. Za nową kampanią stoi AsiaHitGroup Gang używający aplikacji z fałszywym instalatorem Sonvpay.A., który od 2016 roku próbował obciążyć kosztami za pobranie kopii popularnych aplikacji przynajmniej 20 000 ofiar ataku - głównie z Tajlandii i Malezji. W listopadzie 2017 odkryto również ich nowe oszustwo – AsiaHitGroup, używając geolokalizacji adresu IP, sprawdzała kraj ofiary i wciągała użytkowników z Rosji w oszustwo billingowe.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 10? [31.08.2023]
  • Binance wydaje wojnę przestępcom kryptowalutowym. Cykl szkoleń dla organów ścigania dotarł do Warszawy

Rok po atakach WannaCry i NotPetya liczba nowych próbek złośliwych programów zaprojektowanych w celu wykorzystania luk w systemach wzrosła w II kwartale o 151%. Do ataków skutecznie wykorzystuje się luki nawet z roku 2014, choć od miesięcy lub nawet lat dostępne są poprawki mogące im zapobiec. To skłania do pesymistycznej refleksji, że użytkownicy i organizacje nadal nie robią tego, co do nich należy, gdy poprawki i łaty są im udostępniane. Grupa McAfee Advanced Threat Research zidentyfikowała największe zagrożenia dla użytkowników i wdrożeniowców technologii blockchain. Analiza wykazała, że phishing, złośliwe oprogramowanie i luki to główne wektory ataków.

Główne zagrożenia, jakie pojawiły się w cyberprzestrzeni w II kwartale 2018

W II kwartale 2018 roku Centrum McAfee Labs rejestrowało średnio pięć nowych zagrożeń na sekundę.

Ransomware. Całkowita liczba próbek ransomware wzrosła o 57% w ciągu ostatnich czterech kwartałów. Choć spadło tempo generowania nowych rodzajów ransomware, specjaliści McAfee zauważyli, że pojawiły się nowe warianty dobrze znanych typów tego oprogramowania. W samym tylko II kwartale powstało np. 12 nowych wariantów ransomware’a Scarab.

Złośliwe oprogramowanie mobilne. Liczba nowych próbek złośliwego oprogramowania mobilnego wzrosła o 27% w II kwartale. Jest to drugi z kolei kwartał z trendem rosnącym w tej kategorii. Całkowita liczba próbek wzrosła o 42% w ciągu ostatnich czterech kwartałów.

JavaScript. Wzrost liczby nowych próbek o 204% sugeruje, że hakerzy przestawili się na nową generację złośliwych programów wykorzystujących JavaScript. Po wcześniejszym znacznym spadku w ciągu 3 kwartałów ta kategoria osiągnęła rekordowy poziom 7 milionów nowych próbek, podczas gdy w I pierwszym kwartale było ich zaledwie 2 miliony.

Jeśli chcesz zabezpieczyć swój komputer przed najnowszymi zagrożeniami z internetu, odwiedź nasz dział Bezpieczeństwo, gdzie znajdziesz najnowsze oprogramowanie antywirusowe!


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: