Gmail Offline

Nowa funkcja Gmaila pozwoli ci nadrobić zaległości w obsłudze poczty, gdy nie masz dostępu do Internetu. Możesz czytać, tworzyć, usuwać i przeszukiwać wiadomości, a nawet otwierać wszystkie załączniki.

Gmail Offline

Informacje: gmail.com Cena: bezpłatny Ocena: 9,5

Aby korzystać z Gmaila Offline, musisz najpierw zmienić język interfejsu na angielski. W tym celu wybierz Ustawienia, a następnie z zakładki Ogólne wskaż język English (US) i kliknij przycisk Zatwierdź zmiany. Ponownie udaj się do ustawień, które teraz są dostępne pod linkiem Settings. Wybierz tam zakładkę Labs i włącz funkcję Offline, zaznaczając pole Enable. Na koniec kliknij Save changes.

Gmail Offline

Gmail Offline

Na górnym pasku z opcjami, po prawej stronie pojawi się link Offline. Gdy go klikniesz, wyświetli się okienko, które zasugeruje instalację wtyczki Google Gears. Zainstaluj ją, ponieważ jest niezbędna do korzystania z poczty Google w trybie offline. Po instalacji Gears zrestartuj przeglądarkę i zaloguj się do Gmaila. Przywróć polski interfejs - bez obaw, link Offline już nie zniknie. Jeśli go teraz klikniesz, nastąpi synchronizacja: wiadomości ze skrzynki online zostaną skopiowane na dysk lokalny do skrzynki offline. Może to potrwać dość długo, zwłaszcza przy dużej ilości e-maili i/lub wolnym łączu internetowym. Gdy synchronizacja dobiegnie końca, możesz odłączyć komputer od Internetu i rozpocząć przeglądanie poczty "na sucho".

Gmail Offline wygląda identycznie jak wersja online i oferuje prawie identyczną funkcjonalność. Możesz czytać wiadomości, tworzyć je i zapisywać w formie gotowej do wysłania, oznaczać etykietami i gwiazdkami, usuwać, korzystać z różnych wariantów opcji Przenieś do..., wyświetlać załączniki, a nawet przeszukiwać całą pocztę bądź poszczególne jej działy (określone etykietami) względem dowolnych słów kluczowych. Oczywiście e-maile, które napiszesz zostaną wysłane dopiero wtedy, gdy znów połączysz się z Siecią. Nie trzeba chyba dodawać, że Gmail Offline działa znacznie szybciej niż wersja online, ponieważ wszystkie wyświetlane, otwierane i przeszukiwane pliki znajdują się na dysku twojego komputera, a nie na serwerze internetowym.

Jedyne do czego można by się przyczepić, to brak obsługi niektórych przeglądarek (np. Opery, Safari) przez wtyczkę Google Gears. Obecnie Opera jest obsługiwana tylko w wersji na Windows Mobile, a Safari tylko na Macintoshach. Poza tym produkt jest pieczołowicie dopracowany pod każdym względem. A przecież to jest dopiero wersja 0.1, czyli jeszcze daleka od oficjalnej "jedynki".

Plusy:

  • możliwość tworzenia wiadomości
  • możliwość otwierania załączników
  • możliwość przeszukiwania poczty
  • szybkie działanie

Minusy:

nie działa z niektórymi przeglądarkami

Podsumowanie: znakomity sposób na obsługę korespondencji z Gmaila, gdy nawiązanie połączenia z Internetem jest niemożliwe.