Gmail całkowicie zablokowany w Chinach

Chiny znane są z cenzurowania dostępu do sieci, a najnowsza blokada uderza w pocztę Google, czyli Gmail. Były już wcześniej ograniczenia w dostępie do niej, a teraz zostały one zaostrzone.

Zaostrzenie polega na zablokowaniu dostępu do poczty na poziomie IP, czyli nieważne, czy internauta łączy się za pomocą VPN, czy też bezpośrednio - jego komputer nie będzie w stanie skorzystać z Gmaila. Można oczywiście użyć odpowiednich aplikacji do zamaskowania IP (np. Free Hide IP), jednak nie każdy o takich wie oraz potrafi z nich skorzystać. Ci, którzy potrafili, łączyli się jak dotąd przez rutery w Hong Kongu, które również zostały objęte restrykcjami.

Gmail całkowicie zablokowany w Chinach

W Chinach nie jest także możliwy dostęp do Instagramu, wszystkich usług Google - od wyszukiwarki po mapy, a także YouTube. Blokowany jest także Facebook, Yahoo!, Twitter i Blogspot, wyszukiwarki (m.in. Bing) oraz liczne strony dla dorosłych i z torrentami (w tym oczywiście The Pirate Bay). Łączna liczba ocenzurowanych stron przekracza 2 700. I nic nie zapowiada, aby miała zmaleć - wręcz przeciwnie.