Gmail dla opornych

Użytkownicy korzystający z Gmaila twierdzą, że nie ma lepszego klienta pocztowego. Faktycznie, Gmail oferuje bardzo dużo opcji, których inne serwisy nie mają. Zobacz jakie to są funkcje i jak z nich korzystać.


Na pierwszy rzut oka Gmail przypomina wiele innych serwisów pocztowych. W lewej części okna widnieje spis folderów (Odebrane, Wysłane czy Wersje robocze), zaś z jego prawej strony panel wiadomości.

Pewną nowością jest katalog Oznaczone gwiazdką. Gwiazdki można umieszczać w nagłówkach wiadomości wyświetlanych na prawo od panelu. Jest to najprostszy sposób na szybkie, ale krótkotrwałe wyróżnianie ważnych e-maili.

Zobacz również:

  • Najlepsze routery na kartę SIM - jaki router kupić?
  • Sprawdź najlepsze darmowe oraz przecenione aplikacje na smartfony z Androidem [21.03.2023]

Chcąc kategoryzować wiadomości lub oznaczać je na dłuższy okres czasu, użyj etykiet. Stosowny przycisk znajdziesz na pasku przycisków przy górnej i przy dolnej krawędzi panelu wiadomości. Możesz stosować predefiniowane etykiety lub tworzyć własne (np. Praca, Rodzina).

Dwa łyki historii

Pierwsza informacja o starcie Gmaila pojawiła się 1 kwietnia 2004 roku. Google zapowiedziało wtedy uruchomienie usługi pocztowej oferującej gigabajtową pojemność. Wiele osób uznało to za primaaprilisowy żart. Aplikacja jednak ruszyła - już po roku internauci mieli do dyspozycji dwa gigabajty. Pojemność ta w następnych latach ciągle rosła.

Początkowo chcąc korzystać z Gmaila, trzeba było otrzymać zaproszenie od dotychczasowego użytkownika. W 2007 roku ograniczenie to zlikwidowano. 7 lipca 2009 aplikacja ostatecznie wyszła z fazy beta. Dziś oferuje nowoczesny, oparty na AJAX-ie interfejs, 38 wersji językowych (w tym polską), 34 style wizualne oraz 7,5-gigabajtową powierzchnię dyskową.

Gmail dla opornych

Najważniejsze elementy głównego interfejsu Gmaila.

Powyżej listy wiadomości znajduje się pasek narzędziowy, który ułatwia przenoszenie, archiwizowanie i usuwanie poszczególnych elementów.

Jednym z największych atutów Gmaila jest wyszukiwarka - znajdziesz ją w górnej części okna. Dzięki niej łatwo znajdziesz nawet stare e-maile. Wyposażony w mechanizm autouzupełniania moduł analizuje nie tylko nazwiska nadawców i tytuły, lecz również treść samych wiadomości. Wystarczy pamiętać jedno charakterystyczne słowo z interesującego nas e-maila, aby błyskawicznie wyszukać odpowiedni element.

Na dole strony umieszczono informacje dotyczące ilości wolnego miejsca oraz komunikat o prywatności - np. Ostatnia aktywność konta: 24 minut temu z tego komputera. Kliknij odnośnik Szczegóły, jeżeli chcesz zapoznać się z typami dostępu oraz numerami IP, które wykorzystywano. Przycisk Wyloguj się ze wszystkich innych sesji okaże się przydatny np. wtedy, gdy zapomnisz wylogować się z serwisu Gmaila w kawiarni internetowej.

Skróty klawiaturowe w Gmailu

Warto włączyć obsługę skrótów klawiaturowych w ustawieniach poczty. Ułatwiają pracę z programem, przyspieszają wykonywanie najpopularniejszych czynności. Niezbędne skróty klawiaturowe to:

c - Tworzy nową wiadomość

o lub Enter - Otwiera aktualnie zaznaczony element w skrzynce odbiorczej

k, j - Przechodzi do poprzedniej lub następnej rozmowy w dowolnym folderze

e - Archiwizuje wątek

r - Odpowiada na wiadomość

a - Odpowiada wszystkim osobom na liście odbiorców

f - Przekazuje dalej

Tab, a następnie Enter - Wysyła e-mail

Wszystkie skróty klawiaturowe są opisane w pomocy Google.