Gmail: klucz do świata Google


Dodatkowe funkcje

Gmail: klucz do świata Google

Gmail oferuje także możliwość prowadzenia wideokonferencji. W tym celu należy zainstalować wtyczkę do przeglądarki internetowej.

Rejestrując konto w Gmailu, otrzymujesz coś więcej niż tylko wygodne i pojemne konto pocztowe. Twój login i hasło zapewni dostęp do wszystkich usług Google'a. Począwszy od Dokumentów, przez Kalendarz, statystyki Google Analytics, aż po YouTube czy Picasę. Na tym jednak nie koniec, ponieważ konto Gmail jest także niezbędne do korzystania z systemu operacyjnego Chromium do netbooków i mobilnego systemu Android (oba opisujemy w tym numerze).

Wróćmy jednak do tradycyjnych usług, które zostały najmocniej zintegrowane z Gmailem. Gdy dodasz nowe zdarzenie do Kalendarza Google, będziesz otrzymywać powiadomienia o zbliżającym się terminie. Mając konto Gmail, możesz także udzielać się na grupach dyskusyjnych, a nawet zakładać własne z poziomu strony internetowej za pośrednictwem serwisu Google Grupy Dyskusyjne.

Zobacz również:

  • Jak będzie wyglądał nowy Windows 10? [Aktualizacja 17.08.2021]
  • Gmail w końcu pozwala zapisać zdjęcia w Zdjęciach Google

Na uwagę zasługuje również integracja Gmaila z komunikatorem Google Talk, pełniącym tutaj funkcję czatu. Możesz za jego pośrednictwem rozmawiać z innymi użytkownikami Gmaila. Wystarczy, że wybierzesz rozmówcę z listy kontaktów lub z okna czatu ulokowanego po lewej stronie ekranu Gmaila. Okno rozmowy wyświetlane jest w przeglądarce internetowej, dlatego chcąc korzystać z komunikatora, musisz być zalogowany na swoje konto w Gmailu. Nowością jest funkcja wideokonferencji. W tym celu obie strony muszą zainstalować dodatek do przeglądarki internetowej (można go pobrać po włączeniu opcji wideokonferencji) - obsługiwane są: Firefox, Internet Explorer, Safari i Google Chrome. Dźwięk i obraz przesyłane są w dobrej jakości, dodatkowo wideo można przełączyć na tryb pełnoekranowy. Więcej opcji znajdziesz w menu Ustawienia | Czat.

Inne przydatnym narzędziem jest Lista zadań. Możesz na niej zapisywać swoje zadania do wykonania, odznaczać już zrealizowane i zarządzać terminami. Aplikacja pozwala na utworzenie więcej niż jednej listy i przenoszenie zadań z jednej na drugą. Możesz także w każdej chwili wysłać wybraną listę zadań e-mailem lub wydrukować na drukarce.

W Gmailu przybywa kolejnych funkcji społecznościowych, więc wzrasta znaczenie książki adresowej (odnośnik Kontakty). Możesz w niej zarządzać swoimi kontaktami i dzielić je na kilka grup. Ponadto zawiera adresy wszystkich osób, z którymi korespondowałeś w przeszłości. Zaznaczając dowolną osobę - lub kilka osób - z listy kontaktów, szybko znajdziesz wątki z ich udziałem lub scalisz kilka adresów w jeden kontakt (czyli przypiszesz je jednej osobie). Sprawne zarządzanie kontaktami procentuje podczas korzystania z czata i Buzza (nowej usługi Google'a, o której informujemy w ramce).

Od adresu e-mail do internetowej tożsamości

Gmail: klucz do świata Google

Google zarabia na Gmailu, publikując reklamy dostosowane automatycznie do treści wiadomości. W zamian nie wysyła użytkownikom e-maili reklamowych, co robią inni dostawcy bezpłatnych kont pocztowych.

Mało kto pamięta, że uruchomieniu Gmaila towarzyszyły kontrowersje związane ochroną prywatności. Google zarabia na nim, publikując reklamy tekstowe, dobierane automatycznie do treści wyświetlanych wiadomości. System działa bez ingerencji człowieka, dlatego prywatność korespondencji jest zapewniona. Takie rozwiązanie ma swoje zalety - Google nie rozsyła do użytkowników żadnych e-maili reklamowych. Inna sprawa, że od czasu premiery Gmaila sposób postrzegania prywatności w Sieci zmienił się za sprawą serwisów społecznościowych tak bardzo, że obecnie reklamy nikomu nie jawią się już jako na nią.

Gmail cały czas ewoluuje. Sześć lat temu była to innowacyjna usługa poczty elektronicznej. Obecnie konto w Gmailu daje dostęp do wielu usług, począwszy od dokumentów online, przez komunikator internetowy, skończywszy na telefonach komórkowych z systemem operacyjnym Android, w którym gmailowy login i hasło trzeba podać zaraz po włączeniu. To jednak nie wszystkie powody wielkiej popularności Gmaila na całym świecie. To po prostu drugi najbardziej udany po wyszukiwarce produkt Google'a.

Kalendarz Google

Wiele osób nie wyobraża sobie prawdziwego klienta poczty elektronicznej bez dostępu do wirtualnego kalendarza. Zadanie to realizuje bezpłatny Kalendarz Google. Jego interfejs zaprojektował Kevin Fox, ten sam człowiek który stworzył interfejs Gmaila, nic więc dziwnego że obie aplikacje doskonale ze sobą współpracują.

Jeżeli do tej pory korzystałeś z innego programu do prowadzenia kalendarza, możesz zaimportować dane w formacie iCal lub z pliku CSV. Dane wpisane do Kalendarza przechowywane są na serwerze Google'a, podobnie jak poczta elektroniczna w Gmailu. Mając jedno konto możesz tworzyć wiele kalendarzy (Moje kalendarze | Utwórz). Każdy kalendarz możesz udostępnić publicznie - będzie go mógł przeglądać każdy, kto zna adres URL kalendarza (np. opublikowany na blogu) lub twój adres e-mail. Wiele firm wykorzystuje tę funkcję do publikowania w Sieci terminarzy konferencji lub imprez. Jednak nawet dodając nowe wydarzenie do prywatnego kalendarza możesz zezwolić wybranym osobom na dostęp do tych informacji (np. pozwalając na sprawdzenie listy gości na spotkaniu) - wystarczy, że podasz ich adresy e-mail.

Dzięki integracji z Gmailem możesz w prosty sposób dodawać do Kalendarza informacje o terminach, które otrzymasz na adres poczty elektronicznej, także od użytkowników programu Microsoft Outlook. Działa to również w druga stronę, gdy Kalendarz automatycznie wyśle na twój adres e-mail przypomnienie o zbliżającym się spotkaniu. Jeżeli natomiast skonfigurujesz swój telefon (Ustawienia | Konfiguracja telefonu komórkowego), będziesz otrzymywać powiadomienia o terminach także za pośrednictwem esemesów.

Podobnie jak Gmail, Kalendarz Google potrafi także pracować w trybie offline. Nie możesz jednak modyfikować wtedy zdarzeń, ponieważ aplikacja umożliwia tylko dostęp do odczytu do pobranych wcześniej danych.

Laboratorium Gmaila

Każdy użytkownik Gmaila może rozbudować go o dodatkowe, eksperymentalne funkcje przygotowane przez pracowników Google'a. Firma nie gwarantuje, że będą działać poprawnie, i zastrzega sobie prawo do ich wyłączenia w dowolnym momencie, ale doświadczenie wskazuje, że rzadko zawodzą. Potrafią za to całkowicie odmienić interfejs Gmaila. Wszystkie dodatki znajdziesz w menu Ustawienia | Laboratorium. Poniżej wybraliśmy najciekawsze z nich.

Podgląd filmów z YouTube w e-mailu

Jeżeli otrzymasz w e-mailu odnośnik do filmu w serwisie YouTube, będziesz mógł go obejrzeć z poziomu Gmaila.

Tłumaczenie wiadomości

Wykorzystuje mechanizm tłumaczeń Google'a do automatycznego tłumaczenia treści e-maili.

Powrót do wersji Beta

Przez pięć lat Gmail pozostawał oficjalnie w fazie beta, o czym informował stosowny napis umieszczony pod logo usługi. Niektórzy tak bardzo się do tego przyzwyczaili, że korzystają z dodatku przywracającego słowo "BETA".

Supergwiazdki

Standardowo Gmail pozwala na oznaczenie wybranych wiadomości gwiazdką. Ten dodatek udostępnia więcej typów gwiazdek oraz ikon wyróżnień.

Niestandardowe skróty klawiaturowe

Gmail obsługuje podstawowe skróty klawiaturowe przyśpieszające nawigowanie między wiadomościami lub korzystanie z wyszukiwarki. Dzięki temu dodatkowi będziesz mógł skonfigurować własne skróty klawiaturowe i przypisać je do konkretnych czynności.

Old Snakey

Uruchamia w Gmailu klasyczną grę w węża. Aby zagrać, należy włączyć dodatek, uaktywnić skróty klawiaturowe i nacisnąć klawisz [&].

Zaawansowane opcje IMAP

Idealne narzędzie dla osób sprawdzających pocztę w Gmailu za pomocą protokołu IMAP. Pozwala skonfigurować reguły dla wiadomości odbieranych w ten sposób.

Wiele skrzynek odbiorczych

Standardowo Gmail wyświetla wszystkie wiadomości na jednej liście. Jeżeli odbierasz codziennie wiele e-maili, może to powodować bałagan. Ten dodatek sprawia, że w głównym oknie Gmaila zostanie wyświetlonych kilka list z wiadomościami, pogrupowanymi np. wedle etykiet lub wyników wyszukiwania.

Skróty klawiaturowe

Mimo że Gmail obsługiwany jest przez przeglądarkę internetową, doskonale radzi sobie ze skrótami klawiaturowymi - niczym desktopowy program pocztowy. Aby je uaktywnić, użyj opcji Ustawienia | Skróty klawiaturowe włączone. Pełną listę skrótów klawiaturowych znajdziesz na naszych stronach, tutaj publikujemy najczęściej wykorzystywane:

[c] - tworzenie wiadomości,

[/] - umieszcza kursor w polu wyszukiwania,

[k] lub [j] - otwiera nowszy lub starszy wątek,

[u] - powrót do skrzynki odbiorczej,

[e] - archiwizuje wątek,

[!] - oznaczenie wiadomości jako spam,

[r] - tworzy odpowiedź do przeglądanej wiadomości,

[f] - przekazuje wiadomość dalej,

[Ctrl] + [s] - zapisuje wersję roboczą edytowanej wiadomości,

[#] - usuwa wątek i przenosi go do kosza.