Gmail: klucz do świata Google

Z Gmaila korzysta już ponad 170 milionów osób na całym świecie. To bezpłatne konto oferuje nie tylko wygodny webmail i ponad 7 gigabajtów miejsca na pocztę. Rejestrując się w Gmailu, otrzymujesz przepustkę do wszystkich usług i serwisów oferowanych przez Google'a.


Zanim Google uruchomił Gmaila, przeciętna skrzynka pocztowa w Internecie miała od kilkunastu do kilkudziesięciu megabajtów pojemności. Dlatego gdy 1 kwietnia 2004 roku Google ogłosił, że daje każdemu 1 gigabajt miejsca, wielu internautów potraktowało to jako primaaprilisowy żart. Gmail wytyczył nowe standardy, obrastając z czasem w dodatkowe funkcje i aplikacje. Obecnie jest to trzecia najpopularniejsza usługa poczty elektronicznej na świecie, zaraz po Yahoo! Mail i Windows Live Hotmail Microsoftu. Jakie sekrety kryje Gmail?

Pojemność i możliwości

Gmail: klucz do świata Google

Początkowo jedynym sposobem uzysskania konta w Gmailu było otrzymanie zaproszenia. Obecnie każdy może zarejestrować się na stronie www.gmail.com.

Gmail oferuje obecnie ponad 7 gigabajtów pojemności - trudno podać dokładną liczbę, ponieważ cały czas wzrasta. I to do dosłownie, bo o blisko 3,5 megabajta dziennie, jak wskazuje licznik działający na stronie logowania pod adresem www.gmail.com. Gmail dostępny jest w języku polskim, a każdy użytkownik otrzymuje adres w postaci [email protected] Po sześciu latach od uruchomienia usługi trudno o niezajęte loginy, dlatego zakładając nowe konto, będziesz musiał się sporo nagłowić, chcąc uzyskać sensownie brzmiący adres. Na szczęście nieużywane konta są usuwane po 9 miesiącach braku aktywności, więc zawsze jest szansa na to, że jakiś adres się zwolni.

Zobacz również:

  • Jak będzie wyglądał nowy Windows 10? [Aktualizacja 17.08.2021]
  • Gmail w końcu pozwala zapisać zdjęcia w Zdjęciach Google

Już od samego początku Gmail zaskakiwał innowacyjnym interfejsem. Odpowiedzi są tu grupowane w wątki i wyświetlane jedna pod drugą, jak na forum internetowym. Twórcy Gmaila zrezygnowali także z tradycyjnych katalogów na wiadomości (np. praca, prywatne itd.). Zamiast nich zastosowano etykiety, które można przypisać konkretnym wiadomościom. Każda etykieta może mieć inną nazwę i kolor, natomiast każda wiadomość może mieć kilka etykiet. Ułatwia to grupowanie e-maili oraz ich późniejsze filtrowanie i wyszukiwanie.

Gmail: klucz do świata Google

Domyślnie Gmaila nie różni się wyglądem od innych usług Google'a. Możesz to jednak zmienić w ustawieniach, korzystając z gotowych motywów graficznych.

Właśnie, wyszukiwanie... Wszystkie nowe wiadomości w Gmailu trafiają do głównego folderu. Aby uniknąć bałaganu, niepotrzebne należy archiwizować (funkcja Archiwizuj). Są wówczas przenoszone do archiwum - można je potem odszukać według etykiety lub korzystając z wyszukiwarki. Ta ostatnia stanowi jeden z lepszych elementów Gmaila. Procentuje doświadczenie wyniesione z rozwijania wyszukiwarki Google - praktycznie każdy e-mail da się odnaleźć. Są też zaawansowane opcje, pozwalające określić zakres dat otrzymania lub wysłania wyszukiwanej wiadomości lub zawęzić poszukiwania do e-maili z załącznikiem.

Taki system zarządzania wiadomościami wymaga zmiany nawyków wyrobionych przy korzystaniu z tradycyjnych klientów pocztowych, ale w praktyce jest niezwykle skuteczny. Gmail jest także chwalony za dobre zabezpieczenia przed spamem i wirusami. Trafnie wychwytuje podejrzane e-maile, a jeżeli któryś z użytkowników oznaczy wybraną wiadomość jako spam, informacja ta jest od razu uwzględniana w filtrach na pozostałych kontach.

Wygodne usprawnienia

Użytkownicy z Gmaila mogą skorzystać z wielu usprawnień. Jeżeli wiadomość zawiera na przykład wiele załączników, możesz pobrać je wszystkie w jednym pliku .zip. Gdy w załączniku znajdują się dokumenty PDF lub Worda, jednym kliknięciem otworzysz je w nowym oknie przeglądarki, gdzie zostaną wyświetlone w postaci tekstowej lub w czytniku Dokumentów Google. Firma udostępniła także prosty mechanizm zmiany wyglądu strony (Ustawienia | Motywy). Do wyboru jest kilkadziesiąt gotowych szablonów i opcja dobrania własnych kolorów.

Jedną z ciekawszych jest opcja korzystania z Gmaila w trybie offline (Ustawienia | Offline). Umożliwia to rozwijana przez Google’a technologia Gears. Pozwala ona na przeglądanie i zapisywanie danych z Gmaila na dysku komputera oraz synchronizowanie ich z serwerem po nawiązaniu połączenia. W praktyce oznacza to, że jeżeli napiszesz e-mail, nie mając połączenia z Internetem, zostanie on zapisany w katalogu tymczasowym, a Gmail automatycznie zadba o jego wysłanie przy pierwszej możliwej okazji. Ponieważ ilość danych do synchronizacji jest niekiedy bardzo duża, warto określić które wiadomości mają być synchronizowane (np. tylko oznaczone wybranymi etykietami). Technologia Gears działa obecnie jedynie z Internet Explorerem, Firefoksem, Apple Safari i Google Chrome’em.

Importowanie poczty z innych kont e-mail

Zakładając nowe konto pocztowe możesz skorzystać z opcji importu poczty i kontaktów ze starego adresu e-mail. Odpowiednia opcja dostępna jest w ustawieniach Gmaila (Ustawienia | Konta i importowanie | Importuj pocztę i kontakty). Możesz także na bieżąco pobierać oraz wysyłać wiadomości z innych kont pocztowych za pośrednictwem protokołów POP3 i SMTP.

Jeżeli chcesz nadal korzystać z ulubionego klienta pocztowego i pobierać pocztę z konta Gmail na swój komputer, przejdź do menu Ustawienia | Przekazywanie i POP/IMAP. Jeżeli natomiast chciałbyś przenieść się na nowe konto Gmail (lub inne), tu włączysz automatyczne przekazywanie wiadomości na wskazany adres. We wszystkich tych wypadkach możesz ustalić, czy Gmail ma zachowywać kopie wiadomości na serwerze.

Mikroblog w Gmailu

Buzz

Najnowszym dodatkiem do konta pocztowego jest mikroblog Google Buzz. Może z niego korzystać każdy użytkownik Gmaila. Zasada działania Buzza stanowi połączenie mechanizmów Twittera i Facebooka: użytkownicy publikują swoje statusy zawierające informacje, zdjęcia lub filmy, a inni mogą je komentować lub oznaczać jako ulubione.

Buzz nie ogranicza liczby wpisanych znaków, dodatkowo świetnie radzi sobie z osadzaniem multimediów. Jeżeli korzystasz z innych serwisów Google'a, możesz w prosty sposób sprawić, aby każdy film dodany na YouTubie, ciekawa wiadomość z czytnika RSS lub zdjęcia z albumu w Picasie były automatycznie dodawane do twojego Buzza. Jednak Buzz rozwija skrzydła dopiero w wersji mobilnej - oferuje doskonałą obsługę geolokalizacji (inni mogą zobaczyć, skąd nadajesz) i głosowego dyktowania treści wpisów, ale do pełnego działania wymaga iPhone'a lub telefonu z systemem operacyjnym Android w rzadko jeszcze spotykanej wersji 2.0.

Publikując nowy buzz, możesz określić, czy ma być publiczny (widoczny dla wszystkich), czy prywatny (widoczny tylko dla wskazanych osób). Publiczne buzzy wyszukasz za pomocą wbudowanej wyszukiwarki - to drugi sposób, oprócz śledzenia buzzów znajomych z listy kontaktów, na odszukanie interesujących użytkowników lub znalezienie wiadomości na konkretny temat.

Wystarczy dłuższa chwila z Buzzem, aby przekonać się, że jego integracja z Gmailem polega nie tylko na wykorzystaniu tego samego loginu i hasła. Jeżeli weźmiesz udział w dyskusji towarzyszącej któremuś z buzzów, powiadomienia o nowych komentarzach będą pojawiać się także na twojej liście wiadomości w Gmailu.

Google nie ustrzegł się jednak wpadek w związku z premierą Buzza. Zaraz po uruchomieniu usługi okazało się, że każdy mógł łatwo podejrzeć kontakty innego użytkownika, ponieważ domyślnie lista osób obserwowanych i obserwujących, pobieranych na starcie z listy kontaktów, była upubliczniona. Błąd szybko jednak naprawiono, dodając opcję chowania tych informacji (Ustawienia | Buzz). Jeżeli nie chcesz korzystać z Buzza, możesz w każdej chwili wyłączyć go w ustawieniach lub - to szybsza metoda - kliknąć odnośnik Wyłącz buzz na dole strony.