Gmail stawia na efektywność. Nowa usługa wychwyci najważniejsze maile

Nowa usługa "Priority Inbox" jeszcze skuteczniej przefiltruje pocztę. Funkcja będzie na bieżąco uczyć się naszych zachowań i coraz lepiej sortować wiadomości, tak by użytkownik nie musiał tracić na to czasu.

Funkcja priorytetów w Gmailu ma pomóc przede wszystkim użytkownikom, którzy otrzymują dużą ilość maili. Google uważa, że obecnie spędzamy zbyt wiele czasu czytając i sortując wiadomości samemu.

Nowa usługa ułatwi odnajdowanie tych najważniejszych. Będą one specjalnie oznaczane i dostępne z umieszczonego najwyżej, specjalnego folderu, działającego na podobnej zasadzie jak ten obecny do wiadomości z "gwiazdką". Dzięki temu skrzynka odbiorcza podzielona zostanie już na trzy sekcje - priorytetów, maili oznaczonych przez użytkownika i zwykłych wiadomości.

Zobacz również:

  • Jak sprawdzić, co Google wie o Tobie?
  • Chrome do natychmiastowej aktualizacji. Dlaczego?

Google od razu ostrzega, że na początku nowa funkcja może nie wybierać wszystkich ważnych dla nas maili. Usługa będzie się stale "uczyć" analizując samą pocztę jak i zachowania użytkownika np. kto jest najczęstszym nadawcą, które maile są najchętniej i najszybciej czytane oraz przy których i od kogo najczęściej wybierana jest opcja "Odpowiedz". Oczywiście będzie można przyspieszyć ten proces manualnie zaznaczając lub odznaczając wybrane wiadomości.

Matthew Glotzbach, dyrektor ds. zarządzania produktami w Google, określa nową funkcję jako odwrotność filtra do spamu. "Jeśli masz kilkuminutową przerwę między spotkaniami, zaglądasz do swojej skrzynki mailowej i widzisz 50 nieprzeczytanych wiadomości, które 5 wybierzesz?" pyta retorycznie Glotzbach. Skrzynka priorytetowa ułatwi to zadanie wybierając z tych pięćdziesięciu kilka, które usługa uzna za najważniejsze bazując na naszych wcześniejszych akcjach.

Podczas testowania nowej funkcji Google mierzyło średni czas jaki użytkownicy spędzają czytając i sortując wiadomości w Gmailu. Osoby mające dostęp do usługi priorytetów robiły to średnio o 6% szybciej. "Widzimy to jako ciągłą ewolucję Gmaila, który od zawsze skupiał się na problemie przeciążenia informacjami" - uważa Glotzbach.

Usługa wiadomości priorytetowych będzie oficjalnie wdrażana już od przyszłego tygodnia.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: