Gmail znowu dostępny w Chinach

Gmail od czterech dni nie był dostępny dla użytkowników z Chin, jednak dziś niespodziewanie został odblokowany. Skąd więc ta chwilowa - jak się okazało - blokada?

Tak właściwie to... nie wiadomo. Jak donosi dzisiejszy raport przejrzystości Google, Gmail zaczął znowu działać w Kraju Środka bez żadnej zapowiedzi czy też informacji ze strony władz. O ile wcześniej zdarzały się tymczasowe, kilkudniowe blokady wielu serwisów i usług internetowych, miało to zawsze miejsce przy niewygodnych dla władz rocznicach (np. masakry na placu Tienamnem). Blokada Gmaila nie przypada w żadną ważną datę w historii współczesnych Chin i jest tym bardziej zagadkowa.

Chińscy użytkownicy skarżą się jednak, że poczta Google działa im bardzo wolno, a niektóre maile nie dochodzą. Wciąż niedostępne pozostają inne usługi internetowego giganta - jak choćby Google Search - i to się raczej nie zmieni. Wracając do Gmaila, warto dodać, że niewielu Chińczyków loguje się na pocztę przez stronę. Większość z nich w celu uzyskania dostępu używa aplikacji firm trzecich, np. klientów poczty.