Gnome i kolekcje zdjęć

Pojawiła się najnowsza wersja popularnego menedżera grafiki gThumb 2.10.1, a w niej wiele nowych opcji i udogodnień poszerzających możliwości tego i tak wszechstronnego już narzędzia.

Gnome i kolekcje zdjęć

gThumb

gThumb 2.10.1 to wielofunkcyjna aplikacja dla środowiska graficznego Gnome przeznaczona do edycji, wyświetlania i katalogowania plików graficznych. Program samodzielnie przeszukuje twardy dysk w poszukiwaniu zdjęć. Informacje o uzyskanych zbiorach przetrzymuje w bazie danych. Przy każdorazowym włączeniu gThumb 2.10.1 następuje aktualizacja zasobów, więc nie ma potrzeby ręcznego dodawania do spisu nowych pozycji.

Użytkownik ma do dyspozycji menedżer obrazów, który pozwala na proste dodawanie komentarzy do zdjęć, zarządzanie katalogami i bibliotekami zbioru oraz drukowanie. Narzędzie ma zintegrowany edytor graficzny, dzięki któremu można szybko przeskalować obraz, bądź zmienić ustawienia kontrastu, koloru, jasności, itp. Pozwala on też na konwersje do formatów JPEG, PNG, TIFF i TGA.

gThumb 2.10.1 posiada wiele dodatkowych funkcji takich jak import plików z urządzeń zewnętrznych, generowanie pokazu slajdów, ustawienie tła pulpitu, tworzenie albumów internetowych, czy nagrywanie kolekcji na płyty CD/DVD.

Wersja 2.10.1 jest pierwszym wydaniem aktualizacyjnym serii 2.10, które wprowadziło wiele innowacji do programu, takich jak usuwanie efektu czerwonych oczu, opcja programowania klawiszy, tryb przybliżenia czy wsparcie dla katalogowania zbiorów zamieszczonych na zdalnych komputerach.

Pobierz plik

Więcej informacji odnaleźć można na stronie gThumb.