Godson-3 - chiński procesor alternatywą dla Core 2 Duo

Chińscy inżynierowie zaprezentowali procesor Godson-3. Dzięki niemu większość społeczeństwa Państwa Środka już w 2010 roku ma uzyskać dostęp do komputera.

Godson-3 to kolejne wcielenie procesora opracowywanego przez chińskich naukowców (patrz też: "Chiny 'pożyczają' projekt procesora". Układ nie jest kompatybilny z instrukcjami x86, a głównym założeniem podczas prac nad nim były jak najniższe koszty produkcji.

Dzięki Godsonowi-3 już w 2010 roku nawet niezamożni Chińczycy mają uzyskać dostęp do komputera - a kraj ma szansę na uniezależnienie się od dominacji Ameryki (Intela i AMD). Obowiązujące w Stanach Zjednoczonych prawo zakazuje bowiem eksportu najwydajniejszych układów do Państwa Środka.

Godson-3 produkowany jest w chińskich fabrykach przez ST Microelectronics, jego rynkowa nazwa to Loongson ("Układ smoka"). Już teraz stosowany jest w niektórych komputerach osobistych i serwerach dostępnych na rynku - pracują one najczęściej pod kontrolą Linuksa lub innego open source'owego systemu operacyjnego.

Inżynierowie deklarują, że w ciągu roku opracują kolejne wcielenie Godsona, tym razem z 4 rdzeniami.

Dodatkowe informacje: "A Chinese Challenge to Intel" (w języku angielskim)


Zobacz również