Godson IIE - procesor "Made in China"

Chińczycy coraz śmielej poczynają sobie w branży IT - w Państwie Środka rozpoczęto właśnie produkcję najnowszego rodzimego mikroprocesora, pracującego z częstotliwością 1 GHz. Ma on się przyczynić do wyzwolenia tamtejszego rynku spod "panowania" Intela i AMD.

Układ o nazwie Godson IIE produkowany jest przez Instytut Technologii Komputerowych kierowany przez Chińską Akademię Nauk. Procesor trafił już do masowej produkcji i pojawi się na rynku najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. Jego cenę ustalono na 1000 yuanów, co stanowi w przeliczeniu ok. 125 dolarów.

Li Guojie (dyrektor Instytutu) twierdzi, że prędkość 1 GHz oznacza, że 64-bitowy układ jest zdolny do przeprowadzenia 4 miliardów obliczeń w ciągu sekundy. Podkreśla też, że został on stworzony od podstaw wyłącznie przez chińskich inżynierów.

"Jego moc obliczeniowa jest dwa razy większa od poprzedniej wersji - Godson II" - dodaje. Rozwój nowego procesora jest szerszym projektem rządu, mającym za zadanie dostarczenie milionom Chińczyków tanich lecz w miarę wydajnych "pecetów".